CHP’li üç siyasi aktörün gösterdiği

Sabah Gazetesi Yazarı Mahmut Övür'ün bugünkü (17.05.2022)''CHP’li üç siyasi aktörün gösterdiği'' başlıklı yazısı.

Muhalefet partileri, son 3 yıldır istisnasız her yıl erken seçim olacak diye yeri göğü inletti, ama hâlâ bir arpa boyu yol almış değiller. Hem partiler arasında hem de her partinin kendi içinde inanılmaz bir adaylık yarışı var ve bitecek gibi de görünmüyor.
CHP bu konuda başı çekiyor. CHP içinde giderek netleşen bir Kemalciler, Ekremciler ve Yavaşçılar yarışı vardı ve giderek sertleşiyordu.

Ancak çok değil bir hafta-on gün içinde öyle şeyler oldu ki, siyaset mühendisliği yapsan böyle bir tablo ortaya çıkmazdı. Sanki bir el, CHP içinde Kılıçdaroğlu'nun önünü açıyor, bir bir rakiplerini elimine ediyordu.
Bu süreci komplo teorisiyle açıklayanlar bile oldu.
Ama her şey biz yaşarken ve gözümüzün önünde gerçekleşti.
Önce İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, bizzat kendi eliyle öyle bir hataya imza attı ki, Ajans değil, küresel dostları bile onu, öfkeli seçmenlerinin elinden kurtaramazdı. Öyle bir havaya girmişti ki, "Vız gelir tırıs gider" diyerek kendisine oy verenlere meydan okudu, onlar da onu yerin dibine batırdı. Buradan tekrar çıkabilir mi emin değilim, ama vazgeçmeyeceğini biliyorum. Fırsatını bulduğunda yeniden o gezilerine başlayacak. Bu arada, araya başka güç merkezleri de girebilir, bu ihtimal de yabana atılmamalı.
Onun yaşadığı bu irtifa kaybı doğal olarak ABB Başkanı Mansur Yavaş'ı da korkuttu. Bu korkuyla Yavaş da Kılıçdaroğlu'nun "hışmına" uğramamak için bir süre işleri alttan alacak. Ancak alttan almasına bile gerek kalmadan o da tıpkı İmamoğlu gibi kendi şansını zora sokan bir hamle yaptı; tuttu "milliyetçi" kimliğiyle çelişen Kaftancıoğlu'na sahip çıktı. Zaten Ahmet Türk, HDP'lilerin oy vermeyeceğini açıklamıştı, şimdi buna samimi milliyetçiler de katıldı. Zirveyi zorlaması zor...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
NATO kararı FETÖ’yü sarstı 05 Temmuz 2022 | 543 Okunma Çevreciler ve Yeşiller’in sesi duyulmuyor 03 Temmuz 2022 | 184 Okunma CHP elitist mi halkçı mı? 02 Temmuz 2022 | 352 Okunma Hükümetin ve muhalefetin dış politika karnesi 01 Temmuz 2022 | 229 Okunma NATO kararı muhalefeti nasıl etkiler? 30 Haziran 2022 | 427 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar