CHP-HDP ilişkisinde derin çatlak

Barış Pınarı Harekatı'nın Washington'u nasıl etkilediğini hem Türkiye'ye yönelik "çılgın" çıkışlardan, hem de ABD Başkanı Trump'a yönelik girişimlerden görüyoruz.

Peki, Türkiye iç siyasetini yani Ankara'yı nasıl etkiledi?
Tıpkı Washington gibi Ankara'da da taşlar yerinden oynadı. En büyük sarsıntıyı CHP yaşadı ve yaşayacak. İlk sarsıntı, siyaset mühendisliğiyle kotarılan, ilkeler üzerine değil "AK Parti karşıtlığı" üzerine kurulan CHP-HDP gizli ittifakında yaşandı.

Sarsıntıya ilk olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Suriye tezkeresi için "İçimiz yana yana 'evet' diyeceğiz" sözleri yol açtı. O söze hesap soran bir edayla HDP Eşbaşkanı Pervin Buldan cevap verdi:
"Bölgede yaşananlara ses çıkarmayanlar, bizden cevabı gerektiği zamanda mutlaka alacaktır." HDP'yle ittifakı gizli kapaklı yapan, PKK ve YPG'nin terör örgütü olduğu gerçeğini görmezlikten gelen CHP, er veya geç bu gerçekle yüzleşecekti. Hâlâ bu gerçeğin üstünü örtmeye çalışıyor ama boşuna.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Her taşın altından BAE çıkıyor 07 Temmuz 2020 | 2.753 Okunma FETÖ’nün Parsadan’ları 05 Temmuz 2020 | 494 Okunma Sosyal medyanın karanlık yüzü 04 Temmuz 2020 | 2.108 Okunma FETÖ, mafya ve paranın izi 03 Temmuz 2020 | 3.494 Okunma Büyük sorunları kim çözer? 02 Temmuz 2020 | 2.493 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar