Bir terör örgütünün bitiş öyküsü

Son aldığım veya kitaplığımdan çıkarıp başucumda tuttuğum kitapları yeniden okurken herkesin de okumasını isterim.

Ama ne yazık ki uzun zamandır üst üste yaşanan seçimlerden, sıcak gündemin yoğunluğundan buna fırsat bulamadım.
Şimdi üzerinde anlaşmış gibi göründüğümüz ama gerçekte anlaşamadığımız siyaset-terör ilişkisinde ölçü olabilecek bir kitaptan söz etmek istiyorum.
Siyaset-terör ilişkisi önemli çünkü son 50-60 yıllık yakın tarihimizde sağ-sol veya etnik kimlik üzerinden devreye sokulan kör teröre karşı ne yazık ki ortak bir tavır geliştiremedik.
Şu gerçek artık çok net biliniyor; siyasi partiler, siyasi aktörler özellikle de farklı toplumsal kesimler demokratik siyaset için teröre karşı ortak tavır almadan terör bitmiyor. Bunun en çarpıcı örneğini İspanya'da Bask halkı için kör terör kullanan ETA'nın bitiş öyküsünde görüyoruz.
O öyküyü en çarpıcı ve belgesel tadında emekli diplomat, yazar Akın Özçer "Agur, ETA artık yok" kitabında anlatıyor. Agur, Bask dilinde "elveda" demek. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Muhalefetin Kabaş’ı 23 Ocak 2022 | 724 Okunma Ecevit’i bile sildiler 22 Ocak 2022 | 373 Okunma Mine Kırıkkanat o dosyayı neden saklıyor? 21 Ocak 2022 | 849 Okunma CHP’nin aksaçlıları neden susuyor? 20 Ocak 2022 | 1.024 Okunma Kılıçdaroğlu ve o fotoğrafın sırrı 18 Ocak 2022 | 1.606 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar