Avusturya örneği

İstanbul seçim süreci başladı ama tartışmalar bitecek gibi görünmüyor. İşin garip tarafı sadece siyasi aktörler değil, hukukçular da anlaşamıyor...

Kuşkusuz İstanbul gibi önemli bir şehirde seçimin yenilenmesi tartışılır ama burada vahim olan, seçimin yenilenmesine yol açan YSK kararı konusunda hukukçuların bile gerçeği duymak istememesi.
Ne derseniz deyin, meseleye ideolojik bakıldığı için karşınızdaki hukukçu da olsa bildiğini okuyor. Somut örneklerinizi bile duymak istemiyor. YSK gerekçeli kararını güçlü verilerle açıklasa bile bazı kesimler ikna olmak istemediği için duymayacaktır.
Bunu en somut haliyle AK Parti Milletvekili Abdullah Güler ile CHP Milletvekili Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu'nun televizyondaki tartışmasında gördük.
Güler, itiraz sürecinde seçim mevzuatı konusundaki bilgi birikimiyle dikkat çeken, hukukçu kökenli bir milletvekili. Karşısında ise Anayasa hocası Profesör Kaboğlu var. İnsan onları izlerken, en azından birbirlerini dinleyecek ve ne söylediklerini anlayacak diye bakıyor. Ama ne mümkün... Milletvekili Güler, tek tek ve belgeli anlatmasına rağmen Kaboğlu, ya "ama şu da var" gibi kaçamak cevaplar veriyor ya da aynı şeyleri söyleyip duruyordu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Senatör Graham sol ve PKK 13 Ekim 2019 | 2.549 Okunma Kılıçdaroğlu Brüksel’e gider mi? 12 Ekim 2019 | 5.181 Okunma Suriye Kürtleri neden dönmedi? 11 Ekim 2019 | 3.737 Okunma “Barış Pınarı” Harekâtı ve olası tehlikeler 10 Ekim 2019 | 2.959 Okunma “Biji Obama” terk ediyor 08 Ekim 2019 | 3.120 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar