Gelmek kadar, gitmek de mukadder

Beşerî iktidarlar, ne kadar güçlü ve sağlam görünürse görünsün, yine de inkıraza, yıkılmaya mahkûmdur. Zira, gelmeleri gibi, gitmeleri de mukadderdir.Tarihe damgasını vurmuş güçlü...

Beşerî iktidarlar, ne kadar güçlü ve sağlam görünürse görünsün, yine de inkıraza, yıkılmaya mahkûmdur. Zira, gelmeleri gibi, gitmeleri de mukadderdir.
Tarihe damgasını vurmuş güçlü hükümetlerin çoğu, günün birinde kendi sonunun da geleceğini düşünmemiş, yahut düşünmek istememiş olabilir. 

Ancak, bu durum, onların da vahim âkıbetini değiştirmemiş. Bu değişmez hakikatin, tarihte sayısız örneklerine rastlamak mümkün.

* * *

Dünkü iktidarlar gibi bugünkü siyasî iktidar da gitmeyi hiç düşünmüyor. Dahası, bugünkü iktidarın düşmesini “dinin düşmesi, yıkılması” şeklinde yorumlayanlar var.

Tıpkı, Sultan Abdülhamid devrindeki telâkkinin bir benzeri gibi: “Abdülhamid yıkılırsa, şeriat yıkılır.”

 İyi de, hükümet ve saltanatların yıkılmaması gibi bir ihtimal yok ki...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Meşrûtiyetten önceki Şûrâ 01 Nisan 2018 | 168 Okunma Türk Ocakları ve Barbaros heykeli 25 Mart 2018 | 138 Okunma İki Çanakkale var 18 Mart 2018 | 141 Okunma Yeşilaycıydı; katledildi 05 Mart 2018 | 169 Okunma Seferberlik hâli 27 Şubat 2018 | 215 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar