Cumhuriyet cumhurundur (2)

Reis, ama cumhurdan kopuk Cumhuriyet güzeldir; en güzel, en ideal rejimin adıdır. Ona sahip çıkmalı, düşmanı olmamalı. Cumhuriyete düşman olan, aslında halkın düşmanıdır. Bu güzel sisteme sahip...

Reis, ama cumhurdan kopuk

Cumhuriyet güzeldir; en güzel, en ideal rejimin adıdır. Ona sahip çıkmalı, düşmanı olmamalı.

Cumhuriyete düşman olan, aslında halkın düşmanıdır.

Bu güzel sisteme sahip çıkıyor gibi yapıp içini boşaltan, ruhunu-özünü zedeleyenler ise, aslında halk denilen cumhurun da, Cumhuriyetin de baş düşmanıdır.

İster bilsin, ister bilmesin; netice aynıdır, değişmez.

* * *

90 küsûr yıllık Cumhuriyet dönemi tarihimizde seçilen cumhurbaşkanlarının en büyük eksiği veya zaafı, cumhurdan kopuk şekilde yaşamalarıdır.

Cumhurun reisi oldular, ama cumhur ile kaynaşmayı, haşır-neşir olmayı bir türlü sağlayamadılar.

Bilhassa, seçildikten sonraki hayat standartları ve yaşayış tarzları ile halkın yaşayış hali arasında, hiç mübalâğasız “Dağlar kadar fark var” denilebilir.

Sadece aysberg kàbilinden görülebilen lüks, debdebe, israf, ihtişam..., cumhurun moralini bozmaya yetip artıyor bile...

Bu durum, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının gözleri önünde duran, durmaya devam eden bir handikap, bir paradokstur: Cumhura reis oldular; ama, cumhurdan kopuk bir hayat sürdüler.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Meşrûtiyetten önceki Şûrâ 01 Nisan 2018 | 168 Okunma Türk Ocakları ve Barbaros heykeli 25 Mart 2018 | 138 Okunma İki Çanakkale var 18 Mart 2018 | 141 Okunma Yeşilaycıydı; katledildi 05 Mart 2018 | 169 Okunma Seferberlik hâli 27 Şubat 2018 | 214 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar