Cumhuriyet cumhurundur (1)

Yaşı bir asra yaklaşan bağımsız bir devletimiz var. Adı: Türkiye Cumhuriyeti Devleti.Kuruluşunda, bu devletin dini “Din-i İslâm” idi. Doğrusu, öyle de olması gerekiyordu; çünkü, cumhurun...

Yaşı bir asra yaklaşan bağımsız bir devletimiz var. Adı: Türkiye Cumhuriyeti Devleti.
Kuruluşunda, bu devletin dini “Din-i İslâm” idi.

Doğrusu, öyle de olması gerekiyordu; çünkü, cumhurun (halkın) kendisi mutlak ekseriyetle Müslümandı.

Kuruluşundan sadece beş yıl kadar sonra, tam bir kurnazlıkla Anayasadan bu “Din-i İslâm” maddesi çıkarılıp atıldı.

Böylelikle, resmiyette “dini olmayan” ucûbe bir devletle başbaşa kaldık.

Evet, ucûbedir bu. Çünkü, cumhurun kendisi İslâm; onun kanı ve canı üzerinde bina edilen devletin dini İslâm; ama, ona hiç sorulmadan, hiç referandum yapmaya bile gerek duyulmadan, üstelik kuruluş maksadından tamanen sapılarak, bu devletin var olan “din”i bir tür “de-facto” ile yok ediliyor, yahut yok hükmünde sayılıyor.

Bunun geçerli bir mantığı yoktur.

Bu doğrudan doğruya “arkadan iş çevirme”dir.

Zira, Cumhuriyetin temel taşı olan bir husus, cumhura sorulmadan, hele hele ondan gizli bir sûrette ortadan kaldırılamaz.

Böyle gizli-kapaklı bir işin, üstelik cumhur adına yapılmış olması, aslında skandalların en büyüğüdür. Hiçbir şekilde kabul edilemez.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Meşrûtiyetten önceki Şûrâ 01 Nisan 2018 | 170 Okunma Türk Ocakları ve Barbaros heykeli 25 Mart 2018 | 138 Okunma İki Çanakkale var 18 Mart 2018 | 141 Okunma Yeşilaycıydı; katledildi 05 Mart 2018 | 169 Okunma Seferberlik hâli 27 Şubat 2018 | 215 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar