Ayasofya İslamcılar için neden önemli ve muhalefetin vahim yanılgısı ne?

Bu satırları, 18 yaşındayken, Ayasofya’ya büyük anlamlar yükleyen, Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi konu olduğunda ayakları yerden kesilen biri olarak yazıyorum.

İslamcı hareket için Ayasofya sadece camiye çevrilme meselesi değildi.

İslamcılar Ayasofya’ya şöyle anlamlar yüklüyordu: Türkiye Cumhuriyeti Batı’ya dini anlamda ciddi tavizler verilerek kuruldu. Yani cumhuriyeti kuranlar, dinsiz bir ülke ( laiklik böyle yorumlanıyordu çünkü) vaat ettikleri için Batılılar cumhuriyetin kurulmasına müsaade etti. Ayasofya, bu pazarlıkla beraber gelen esaretin en önemli sembollerinden biriydi.

İslamcı hareket meseleye böyle bakıyordu. 

Böyle baktıkları için Ayasofya’nın ibadete açılması bir anlamda yüz yıl önce verilen bu tavizin ve beraberinde gelen esaretin de sonu anlamına geliyordu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İstanbul Sözleşmesi’nin iktidar çevrelerinde başlattığı kavga ne anlama geliyor? 11 Ağustos 2020 | 4.027 Okunma Ayasofya İslamcılar için neden önemli ve muhalefetin vahim yanılgısı ne? 13 Temmuz 2020 | 10.553 Okunma İktidarın akıl almaz uygulamalarının arkasında ne var? 25 Haziran 2020 | 11.164 Okunma Erdoğan’ın muhalefete kurduğu büyük ‘tuzak’! 12 Haziran 2020 | 8.881 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar 1 yorum