Suriye’yi resmen bölüyorlar Sırada hangi ülke var?

 Amerika’nın daha önceki planlarında Suriye’nin dört parçaya bölünmesi öngörülüyordu.Tabii buna sadece ABD’nin planı demek doğru değil. En azından bölgedeki koalisyonun, yani ABD...

 

Amerika’nın daha önceki planlarında Suriye’nin dört parçaya bölünmesi öngörülüyordu.

Tabii buna sadece ABD’nin planı demek doğru değil. En azından bölgedeki koalisyonun, yani ABD, İngiltere, Fransa ve Suriye’nin ortak planı. Koalisyonun görünmeyen daimi ortağı İsrail de bunlara dahil.

Türkiye her zaman Suriye’nin toprak bütünlüğünü savunuyor. Suriye rejimi ve Esad bile Türkiye kadar bu toprak bütünlüğüne sahip çıkmıyor.

Terör örgütü PKK/PYD/YPG, Suriye’nin kuzeyinde işgal ettikleri bölgede bir sözde seçim yapma hazırlığında. Ancak bu seçimler gerçekleşecek mi? Türkiye buna izin verecek mi?

Barzani de Kuzey Irak’ta bölgesel yönetiminin bağımsızlığı için referanduma gitmek istemişti. Ancak Türkiye ağırlığını koyup “rest” çekince, 24 saat kala referandum iptal edilmişti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ekrem İmamoğlu hâlâ Özgür Özel’i etkiliyor mu? 25 Haziran 2024 | 19 Okunma Bunu bir tek Erdoğan söylüyor İsrail Lübnan’a, Hizbullah Rumlara saldıracak ve al sana Armageddon! 21 Haziran 2024 | 918 Okunma SÜLEYMAN DEMİREL’İN YÜZÜNE NEDEN TELEFON KAPATTIM? 19 Haziran 2024 | 1.710 Okunma AK Parti-CHP ittifakı mümkün mü? MHP ittifaktan ayrılır mı? 14 Haziran 2024 | 565 Okunma Reisi, Mursi, Saddam, Kaddafi, hepsi tesadüf mü? 11 Haziran 2024 | 3.340 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar