Seçimlerde gerilimin dozunu artırmak kime yarar; Türkiye düşmanlığını kimler ve neden körüklüyor?

Amerika, İngiltere, Fransa, Almanya başta olmak üzere Batı’nın önemli aktörleri Türkiye seçimlerini yakından izliyor. Özellikle bu seçimleri. Türkiye’nin Ortadoğu’da bölgesel aktör olması ve...

Amerika, İngiltere, Fransa, Almanya başta olmak üzere Batı’nın önemli aktörleri Türkiye seçimlerini yakından izliyor. Özellikle bu seçimleri. Türkiye’nin Ortadoğu’da bölgesel aktör olması ve bundan aldığı güçle Rusya ve Çin ile yakın ilişkiler kurması Batı’yı endişelendiriyor. Bu nedenle Türkiye’deki seçimleri 2023’ün dünyadaki en önemli seçimi ilan ettiler.

Türkiye, başta Suudi Arabistan, Mısır ve Suriye ile ilişkilerini gözden geçiriyor. Sorunsuz bir dış politika ve güçlü komşuluk tezlerini yeniden masaya koyuyor. Yunanistan’la bile gerilimi azaltarak yeni bir süreç başlatıyor. Başından bu yana Suriye’nin toprak bütünlüğünden yana olduğunu savunuyor ve Türkiye’nin güneyinde bir PKK devleti kurulmaması için Esat’la uzlaşma yolunda büyük adımlar atıyor.

En önemlisi, Türkiye özellikle 2014’ten itibaren, masaya önce Türkiye’nin çıkarlarını koyuyor.

Türkiye’nin çıkarlarını öncelemeyen hiçbir teze yanaşmıyor, hiçbir görünür ya da görünmez anlaşmaya “evet” demiyor.

Türkiye bütün bunları yaparken dayandığı üç önemli güç var:

Birincisi, ardında yüzde 50’nin üzerinde halk desteği olan güçlü hükümetler. İkincisi, savunma sanayiinde dışa bağımlılığı yüzde 80’ler oranında azaltması. Üçüncüsü de Rusya ve doğu bloku ile iyi ilişkiler içinde olması.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Erdoğan'a kazandıran, Kılıçdaroğlu'na kaybettiren; dar gelirlilere el uzatma zamanı 31 Mayıs 2023 | 1.360 Okunma Hesap 28 Mayıs'ta da müsait olmayacak gibi; Kılıçdaroğlu'nun yazdığı çek karşılıksız çıktı 27 Mayıs 2023 | 2.651 Okunma Ümit Özdağ nerede yanlış yaptı; "makarnacılar" 15 bin lira seçim rüşvetine dönüp bakmadı bile! 24 Mayıs 2023 | 2.989 Okunma "Beka" seçim kaybettirmez sandılar ve Kılıçdaroğlu neden Ecevit olamaz? 20 Mayıs 2023 | 805 Okunma Meclis tamam... 28 Mayıs'ta ne olacak? Sinan Oğan ne yapacak? 17 Mayıs 2023 | 1.452 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar