Bakanlıkları altı partiye bölüştürme projesinin altında yatan kurnazlık

Tv100 Gazetesi Yazarı Latif Şimşek'in bugünkü (21.01.2022)'' Bakanlıkları altı partiye bölüştürme projesinin altında yatan kurnazlık'' başlıklı yazısı.

Altı Parti’nin bir araya gelerek seçim ittifakı yapmasında, birlikte cumhurbaşkanı adayı belirlemesinde garipsenecek bir durum yok.

Ama iş, altı partinin liderinin de cumhurbaşkanı yardımcısı olmasına, bakanlıkların altı parti arasında bölüşülmesine gelince, orda bir dakika durun ve düşünün.

Kimsenin niyeti öyle, “Demokrasi için istişari yönetim” falan değil. Bunun adı açık açık, devletin, iktidarın imkânlarını altı partiye bölüştürme koalisyonudur.

Altı partinin liderinin de cumhurbaşkanı yardımcısı olması ve bakanlıkların her partinin oy oranına göre bölüştürülmesinin altında yatan neden de ne olursa olsun Erdoğan’ın gönderilmesine dönük husumet ve bunu gerçekleştirmek için her yolun mübah olması anlayışıdır.

Ulufe dağıtır gibi her partiye bakanlık dağıtılması, aslında her partinin tabanını, sağlam tutma kurnazlığından başka bir şey değil. Mesela, Demokrat Parti’ye oy vermeyi düşünen seçmen; Altılı Masa’nın iktidara gelmesi durumunda, en az bir bakanlığı olduğunu bilecek. “Verdiğim oy boşa gitmeyecek. Kapısını çalacağım bir bakanlık var” diyecek.

Her parti için durum böyle.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Zurnanın "zırt" dediği yerde Cihan Paçacı'nın açıklamaları! 28 Ocak 2023 | 764 Okunma Kılıçdaroğlu ya da İmamoğlu güçlü bir lider olabilir mi? 25 Ocak 2023 | 657 Okunma Bakanlıkları altı partiye bölüştürme projesinin altında yatan kurnazlık 21 Ocak 2023 | 893 Okunma Altılı Masa'nın gizli cumhurbaşkanı adayı Abdüllatif Şener mi? 18 Ocak 2023 | 1.700 Okunma Abdullah Gül ile Altılı Masa'dan hangi lider görüştü, neler konuştu? 14 Ocak 2023 | 2.618 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar