Altılı koalisyon Türkiye'yi yönetebilir mi?

Tv100 Gazetesi Yazarı Latif Şimşek'in bugünkü (19.11.2022)'' Altılı koalisyon Türkiye'yi yönetebilir mi?'' başlıklı yazısı.

Altılı masa mı, altılı koalisyon mu yoksa altılı belirsizlik mi?

Adına ne derseniz deyin, neresinden bakarsanız bakın, kendi ifadeleriyle, Türkiye’yi altı parti birlikte yönetecek. Bakanlıkları paylaşacaklar. Bütün parti liderleri ya cumhurbaşkanı yardımcısı ya da bakan olacak. Bunun pratikteki net adı: “Altı Partili Koalisyon”dur.

Peki ortada henüz bir cumhurbaşkanı adayı yokken hükümet programı yazmak neyin nesi oluyor?

CHP lideri Sayın Kılıçdaroğlu, 20 Ekim’de Tokat’ta yaptığı konuşmada, “Doğru, her birimiz ayrı partiyiz, her birimizin programı farklı. Ama şimdi ortak bir hükümet programı hazırlıyoruz. Onun üzerinde çalışıyoruz" dedi mi? Dedi.

Hükümeti yönetecek cumhurbaşkanı adayını belirlememişken, hükümet programını nasıl hazırlayacaksınız? Önce programı yazıp, cumhurbaşkanı adayı belli olunca önüne koyup, “Gel bakalım Muharrem” dediğiniz gibi, “Gel bakalım sayın cumhurbaşkanı adayı eğer seçilirsen al bu programı uygula” mı diyeceksiniz? Hükümet programı yazılırken kâle alınmamış bir aday ülkeyi nasıl yönetecek?

Hadi diyelim ki; Sayın Kılıçdaroğlu, kendi adaylığına kesin gözüyle bakıyor ve bir anlamda kendi programını hazırlıyor. Peki ittifakın diğer bileşenleri neden, “Bir dakika. Ortada aday yokken program yazmak abesle iştigaldir. İktidarı yönetmeye talip aday olmadan program yazılır mı?” demiyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Erkekler yönetiyor, kadınlar ölüyor 07 Aralık 2022 | 124 Okunma Asgari ücret 9 bin 900 olur mu? 03 Aralık 2022 | 354 Okunma Sorumlu köpek mi yoksa insan mı? 30 Kasım 2022 | 117 Okunma Kılıçdaroğlu "adayım" demek için neyi bekliyor? 26 Kasım 2022 | 343 Okunma Ecrin ve Hasan'ın kanında kimlerin eli var? 23 Kasım 2022 | 720 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar