Zarafet

 Kendi değerlerimizi, kaybettiğimiz ahlaki kazanımlarımızı yeniden keşfedip yaşanır kılmaya her zamandan daha muhtacız. İşte o yitik değerlerimizden biri de zarafettir. Mantık doğruya, etik iyiye, estetik...

 

Kendi değerlerimizi, kaybettiğimiz ahlaki kazanımlarımızı yeniden keşfedip yaşanır kılmaya her zamandan daha muhtacız. İşte o yitik değerlerimizden biri de zarafettir. 

Mantık doğruya, etik iyiye, estetik güzele, ruhani melekeler ise mükemmele taliptir. Zarafet, bütün bu taleplere, düşünce, ifade, eylem ve tarzda karşılık bulmuş olmanın adıdır. Zarafette, karakter sağlamlığı şarttır, disiplinli yaşam öncelikli ilkedir, bedii üslup kaçınılmazdır.

İçe dönük zarafet, insanın kendi özüne saygıda kusur etmemesidir. Yani, yaratılış gaye ve hikmetine uyumlu davranışlar toplamını ele veren kamil hali kazanmış bulunmasıdır. Buna suskunluk şeklinde tezahür eden iç derinliği denilmesi de mümkündür. O, daim nefis muhasebesinden nasiplenen denge hassasiyetidir. Yine o, büyüdükçe tevazuu, bilindikçe mahviyeti artıran şuur göstergelerini tabii değerlere dönüştürme; yüklenilen “emanet” sorumluluğunu kavramakla yakından irtibatlı mahiyet bilincini, niyet, meyil, amel çizgisinde de sürdürebilme becerisidir.

İçe dönük zarafet, nezafeti...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Fırsat dolu aylardayız, günlerdeyiz 28 Ocak 2023 | 51 Okunma 14 Mayıs 2023 21 Ocak 2023 | 233 Okunma Allah kimseyi bunların eline düşürmesin  14 Ocak 2023 | 614 Okunma Bunca olumsuzluklara rağmen…  07 Ocak 2023 | 278 Okunma Doğruluk-istikamet ve FETÖ 31 Aralık 2022 | 504 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar