Ve yine hayatın içinden 

- Müspet hareket etmek, sadece menfi hareket etmemek haliyle yorumlanamaz. Müspet hareket, öncelikle bir hareket ve aksiyonu içerir. İkincisi, düşmanın oyunlarına gelmemek, tahriklerine kapılmamak, kötülüğe...

Müspet hareket etmek, sadece menfi hareket etmemek haliyle yorumlanamaz. Müspet hareket, öncelikle bir hareket ve aksiyonu içerir. İkincisi, düşmanın oyunlarına gelmemek, tahriklerine kapılmamak, kötülüğe kötülükle değil iyilikle mukabele etmek manalarını da taşır. Ayrıca, müspet hareket, tedbirli ve uyanık davranmayı, işin önünü- sonunu hesap etmeyi,  yapılacakları hem zamana hem de mekana uygun planlamayı; atın önüne et, aslanın önüne ot  koyma yanlışlığından sakınmayı, işi ehline verme basiret ve ferasetini de kapsayan bir anlayış, kavrayış ve stratejinin uygulamalı yekununa verilen bir ad ve unvandır.        

İnsanlarda kan üstünlüğü olmaz, karakter üstünlüğü olur. Bir milletin karakteri ise, çoğunluğun karakteri ölçü alınarak tayin edilir. Bu tayini tarih yapar. Ve her mazi, hem yaşanılır hem de geleceğe ayna tutar.   

Mümkün ile vakiyi birbirine karıştırmamak gerekir. Kabul edilebilir bir delile dayanmadıkça mümkün, vaki kabul edilemez.   

-En...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Hekimoğlu İsmail’in ardından  22 Ocak 2022 | 938 Okunma Ve yine hayatın içinden  15 Ocak 2022 | 109 Okunma “Marifet nazariyesine göre kelimelerden nasıl adam yapılır?” 08 Ocak 2022 | 182 Okunma Din hayatın hayatıdır  01 Ocak 2022 | 115 Okunma Ekonomik püskürtmenin ardından  25 Aralık 2021 | 659 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar