Kötülük okumaları

Kötülük her zaman kötüdür. Kötülüğün en büyük zararı da kötülük yapana dönüktür. Onun için ben, kötülük yapılandan çok kötülük yapanın haline...

Kötülük her zaman kötüdür. Kötülüğün en büyük zararı da kötülük yapana dönüktür. Onun için ben, kötülük yapılandan çok kötülük yapanın haline acırım. Kötülük yapılan, kendisine kötülük yapıldığının farkındadır ve bundan kurtulmanın çarelerini arar, çoğu kere de çare bulur. Fakat kötülük yapan, kendisine kötülük yapmakta olduğundan gafildir, bu sebeple de çare aramaz, arasa da nefsi kötülük istediği için çare de bulamaz. 

Kötülüğe kötülükle mukabele etmek bir haktır. Ancak bu hakkı kullanmakta çok kere adalet gözetilemez. Adalet gözetilemediği için de ekseriyetle mazlum zalim durumuna düşer. Halbuki bu hak, affetmek ve daha ötesinde iyilikle mukabele etmek şeklinde kullanılırsa, bu sonuçtan her iki taraf da kârlı çıkar. 

 İyilik gören kötülük sahibi muhatabından iyi bir ders öğrenmiş olur. Kötülüğe iyilikle mukabele eden bu sayede muhatabının muallimi konumuna yükselir. Kötülüğe kötülükle mukabele ettiğinde ise muhatabının seviyesine düşer. 

Kötülük düşüncesi, her türlü kötü ahlakı da içinde barındırır. Kötülük yapan...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FETÖ elebaşının ölü kedi stratejisi 24 Şubat 2024 | 923 Okunma Seçimlerde üç şehir 17 Şubat 2024 | 716 Okunma Nefsini bilen... 10 Şubat 2024 | 169 Okunma Bediüzzaman’lı günlerim 03 Şubat 2024 | 880 Okunma Kötülük okumaları 27 Ocak 2024 | 243 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar