Vizyonları vesayeti geri getirmek

Altılı masanın son toplantısından çıkan 'eşgüdümlü cumhurbaşkanı' modelini, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da 'İkinci Yüzyıla Çağrı' başlıklı...

Altılı masanın son toplantısından çıkan 'eşgüdümlü cumhurbaşkanı' modelini, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da 'İkinci Yüzyıla Çağrı' başlıklı vizyon belgesiyle tamamladı. Ortak cumhurbaşkanı adayları seçildiği takdirde, bir komisyon aracılığıyla altılı masadaki genel başkanlara bağlı hareket edecek. Yönetimde 'bürokratlar', 'teknokratlar' daha fazla yer alıp söz sahibi olacak.

Bildirilerle, vizyon belgeleriyle allaya pullaya açıkladıkları model aslında Türkiye'nin eski vesayet sistemidir. Süslü laflarla vaat ettikleri tam olarak vesayeti geri getirmektir. Yönetimde milletin, milli iradenin söz sahibi olmasından bu kadar korkuyorlar işte.

Altılı masa bileşenlerinin belki de yan yana gelmesinin tek sebebi aslında bu. Türk milleti, cumhuriyet kurulduğundan günümüze yönetimde ilk kez 'Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi'yle bu kadar söz sahibi olabildi. ABD başta olmak üzere Batılı güçlerin de en büyük rahatsızlık kaynağı bu yönetim modelidir.

Cumhurb

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Deprem yağmacılarından farkları yok 08 Şubat 2023 | 478 Okunma Kemal Bey'i tongaya düşürecekler 06 Şubat 2023 | 498 Okunma Sancak: Cumhurbaşkanlığını Tayyip Bey alır 03 Şubat 2023 | 770 Okunma Ersan Şen'i de Erdoğan mı görevlendirdi? 27 Ocak 2023 | 3.037 Okunma DAVOS elçisi Babacan'ın getirdiği haber 25 Ocak 2023 | 719 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar