Tek başına 'güvenli bölge'ye doğru

Sabah Türkiye ile akşam terör örgütü PKK/YPG ile devriyeye çıkan ABD ile ne kadar yol alabiliriz? İki araba gezdirerek Türkiye’yi tatmin edeceklerini mi sanıyorlar? Türkiye bu göstermelik hareketlere razı olur...

Sabah Türkiye ile akşam terör örgütü PKK/YPG ile devriyeye çıkan ABD ile ne kadar yol alabiliriz? İki araba gezdirerek Türkiye’yi tatmin edeceklerini mi sanıyorlar? Türkiye bu göstermelik hareketlere razı olur mu?

İşin doğrusu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararlı tutumu olmasa ABD, bu iki tur devriyeyi de atmaya yanaşmayacaktı. Ama Erdoğan konuşunca, telaşla Ankara’ya “askeri heyetler” gönderip Fırat’ın doğusuna yönelik operasyonu engellemeye çalışıyorlar. 

ABD’yle ortak güvenli bölge planı hala rafa kaldırılmış değil şüphesiz. Ancak iki tarafın “güvenli bölge” anlayışı birbirine tamamen zıt. Türkiye, güvenli bölgeyle güney sınırlarımızdaki terör yapılanmasını ortadan kaldırmayı umuyor; ABD ise bu terör yapılanmasına zarar gelmesin diye Türkiye’nin yanında, yakınında duruyor. Bu gerçeği Cumhurbaşkanı Erdoğan zaten açık açık dile getiriyor. 

Durum baştan beri böyle aslında. Ankara, kendi başına da söz konu

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Babacan'ın 'basit' hesabı 13 Eylül 2019 | 3.805 Okunma Tek başına 'güvenli bölge'ye doğru 11 Eylül 2019 | 2.664 Okunma Sanatçılar da mı HDP'yle ittifak yaptı? 09 Eylül 2019 | 3.187 Okunma 'HDP Kandil'dir' 06 Eylül 2019 | 2.633 Okunma Diyarbakırlı anneler ve CHP 04 Eylül 2019 | 2.944 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar