Tek başına 'güvenli bölge'ye doğru

Sabah Türkiye ile akşam terör örgütü PKK/YPG ile devriyeye çıkan ABD ile ne kadar yol alabiliriz? İki araba gezdirerek Türkiye’yi tatmin edeceklerini mi sanıyorlar? Türkiye bu göstermelik hareketlere razı olur...

Sabah Türkiye ile akşam terör örgütü PKK/YPG ile devriyeye çıkan ABD ile ne kadar yol alabiliriz? İki araba gezdirerek Türkiye’yi tatmin edeceklerini mi sanıyorlar? Türkiye bu göstermelik hareketlere razı olur mu?

İşin doğrusu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararlı tutumu olmasa ABD, bu iki tur devriyeyi de atmaya yanaşmayacaktı. Ama Erdoğan konuşunca, telaşla Ankara’ya “askeri heyetler” gönderip Fırat’ın doğusuna yönelik operasyonu engellemeye çalışıyorlar. 

ABD’yle ortak güvenli bölge planı hala rafa kaldırılmış değil şüphesiz. Ancak iki tarafın “güvenli bölge” anlayışı birbirine tamamen zıt. Türkiye, güvenli bölgeyle güney sınırlarımızdaki terör yapılanmasını ortadan kaldırmayı umuyor; ABD ise bu terör yapılanmasına zarar gelmesin diye Türkiye’nin yanında, yakınında duruyor. Bu gerçeği Cumhurbaşkanı Erdoğan zaten açık açık dile getiriyor. 

Durum baştan beri böyle aslında. Ankara, kendi başına da söz konu

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gözler Erdoğan'ın üzerindeydi 04 Aralık 2019 | 3.026 Okunma Oysa gündüz gözüyle AK Parti'yi bölüyorlar  02 Aralık 2019 | 3.686 Okunma 'Kürtlerin temsilcisi' değil, ABD ve İsrail'in temsilcisi... 29 Kasım 2019 | 2.650 Okunma 'CHP Genel Merkezi'ndeki çete' 27 Kasım 2019 | 2.649 Okunma CHP'de 'İnce' operasyonu  25 Kasım 2019 | 3.714 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar