“Normalleşme” ittifakları

İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri’nin ilişkilerini normalleştirme kararı alması yeni bir dönemin başlangıcına işaret ediyor. Ortadoğu’da Arap-İsrail ittifakı şekillenirken, bugüne kadarki...

İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri’nin ilişkilerini normalleştirme kararı alması yeni bir dönemin başlangıcına işaret ediyor. Ortadoğu’da Arap-İsrail ittifakı şekillenirken, bugüne kadarki örtük ilişkiler de kendini dışa vurarak açık bir bölgesel ittifaka dönüşüyor.

Bu bölgesel ittifakın İran’dan daha çok Türkiye’yi hedef aldığı açık. Körfez ülkeleri, Suud ve BAE öncülüğünde uzun süredir zaten her cephede Türkiye’ye karşı pozisyon alıyorlar. Ortadoğu, Afrika ve Doğu Akdeniz’de Türkiye’ye karşı açılan cephelerde BAE ve Suudi Arabistan var. Mısır, Libya, Suriye’de Türkiye’ye karşı aktif hareket içindeler. Terör örgütü PKK/YPG’ye de silah ve istihbarat desteği veriyorlar.

Bu bölgesel ittifakın hedefi, Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğindeki Türkiye’yi sınırlamak, durdurmak ve mümkünse bölerek zayıflatmak.

Bunun için dışarıda kurulan bu ittifakı Türkiye’nin içine de taşımak istiyorlar

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Muhalefet gündem saptırma derdinde 30 Eylül 2020 | 70 Okunma Küreselcilerin “Sevr” hazırlığı 28 Eylül 2020 | 425 Okunma Gitsin Atatürk, gelsin Demirtaş 25 Eylül 2020 | 437 Okunma Kemal Bey eskiden kızdırıyordu, şimdi sadece güldürüyor 23 Eylül 2020 | 502 Okunma O manşetler aslında “Türkler uyandı” olmalı 21 Eylül 2020 | 358 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar