Erdoğan'ı çok yanlış anlamışsınız

Ne söyleyelim; siz Erdoğan’ı çok yanlış anlamışsınız. Erdoğan reform derken Batı ve içerideki işbirlikçilerini güçlendirecek adımlardan bahsetmiyor. Batı’ya verilecek herhangi bir taviz de söz konusu değil. Yeni Amerikan Başkanı’na da göz kırpmıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kadar Türk siyasetinde “reform” vaatleri hep bir zayıflık göstergesiydi. İktidarda kalmak için geri adım atma, bir şeylerden ödün verme anlamına geliyordu.

Bizdeki reformculuk geleneği de devleti ve milleti güçlendirmekten ziyade genelde zayıflamasına yol açan bir işlev görmüştür.

Bu topraklarda “reform” dendiğinde söz konusu olan aslında Batı’ya verilecek tavizlerdir. Ülke adına vazgeçileceklerin adına “reform” deniyor, kısaca.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu “reform” geleneğini ilk kez tersine çeviren liderdir. Son 18 yıllık iktidarı döneminde Erdoğan’ın yaptığı reformlar Batı karşısında Türkiye’nin güçlenmesine yaramıştır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
CHP'nin röntgenini çeken mektup 18 Ocak 2021 | 49 Okunma CHP'nin ‘F serisi' genel başkanı 15 Ocak 2021 | 937 Okunma “Azmettiriciler” iddianamesi ve bir dönemin sonu 13 Ocak 2021 | 225 Okunma Devletler mi güçlü, bu şirketler mi? 11 Ocak 2021 | 414 Okunma Siyaset alay etti, medya üzüldü 08 Ocak 2021 | 275 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar