Devletler mi güçlü, bu şirketler mi?

ABD’deki siyasi çalkantılar dünya için fırsat oldu aslında. Twitter’ın, Başkan Trump’ın hesabını askıya alması kimsenin yeterince özgür olmadığını gösterdi. Sesini anında kısacak devletler üstü bir gücün varlığını bilmek dünyayı yeni arayışlara yöneltiyor.

Twitter'ın ABD Başkanı Trump’a sansür uygulaması küresel sosyal medya şirketlerinin gücünü tartışmaya açtı. Devletler mi güçlü, bu şirketler mi?

Maalesef milli devletler, egemenliklerini küresel çaptaki büyük sosyal medya şirketlerine, haberleşme uygulamalarına kaptıralı çok oldu. Son birkaç on yılda iktidarlarını bu şirketlerle paylaşmak zorunda kaldılar.

Önlerinde duracak, direnebilecek pek fazla bir güç yok.

Uluslararası bir dokunulmazlığa sahipler.

Güçlerini giderek de artırıyorlar.

Bunlardan kaçmak çok zor. Yağmurdan kaçıp doluya tutulmaya benziyor. Sosyal medyadan çıkamazsınız, haberleşme uygulamalarını kullanmayı bırakamazsınız.

Başka yabancı sosyal medya şirketlerine kaçmak da çözüm olmayacak.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
CHP'nin ‘F serisi' genel başkanı 15 Ocak 2021 | 933 Okunma “Azmettiriciler” iddianamesi ve bir dönemin sonu 13 Ocak 2021 | 225 Okunma Devletler mi güçlü, bu şirketler mi? 11 Ocak 2021 | 414 Okunma Siyaset alay etti, medya üzüldü 08 Ocak 2021 | 275 Okunma Millet bu tehditlere pabuç bırakır mı? 06 Ocak 2021 | 461 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar