Çanlar Fırat’ın doğusu için çalıyor 

Rusya, Fırat’ın doğusuyla ilgili endişelerini her geçen gün biraz daha yüksek sesle dile getirmeye başladı. Bir Fransız kanalına açıklamalarda bulunun Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’nin...

Rusya, Fırat’ın doğusuyla ilgili endişelerini her geçen gün biraz daha yüksek sesle dile getirmeye başladı. Bir Fransız kanalına açıklamalarda bulunun Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’nin  Suriye’nin toprak bütünlüğüne yönelik faaliyetler içinde olduğunu belirterek, Fırat’ın doğusuyla ilgili uyarılarda bulundu. 

Rusya’nın Türkiye Büyükelçiliği de sosyal medya hesabından, Lavrov’un ABD’yi hedef alan bu sözlerine yer verdi: “Fırat’ın doğusudaki bölgelerde kesinlikle kabul edilemez şeyler oluyor. ABD Suriyeli müttefikleri (YPG/PKK) ile bu bölgeyi kullanarak yarı-devlet oluşturmaya çalışıyor.” 

Moskova’dan gelen mesajlara bakılırsa ABD’nin Fırat’ın doğusundaki bölgede kurmaya çalıştığı “yarı-devlet” kesinlikle kabul edilemez türden. Türkiye’nin hassasiyetlerine yakın olması sebebiyle bu görüş, Moskova ve Ankara’yı daha da yakınlaştıracağa benziyor. 

Rusların “Fıratın doğusu” ile ilgili endişelerin

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Muhalefetin açmayı zorladığı kapı 24 Nisan 2019 | 1.516 Okunma Demirin soğumasını istemiyorlar 22 Nisan 2019 | 1.766 Okunma Seçimleri geride bırakırken... 19 Nisan 2019 | 1.318 Okunma Çözüm seçimin yenilenmesinde 17 Nisan 2019 | 1.344 Okunma Gerçekleri bu kadar kolay çarpıtmak da az hüner değil 15 Nisan 2019 | 1.675 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar