Bu “helalleşme” edebiyatının amacı ne?

Devleti gözden düşürmenin en kibar formülü herhalde bu tür 'helalleşme' söylemleri. Kabul edelim 'yaratıcı' bir söylem. Bu söylemle her kesime 'masum' görünebiliyorlar. 'Kutsal' da atıf var, 'modern'e de....

Devleti gözden düşürmenin en kibar formülü herhalde bu tür 'helalleşme' söylemleri. Kabul edelim 'yaratıcı' bir söylem. Bu söylemle her kesime 'masum' görünebiliyorlar. 'Kutsal' da atıf var, 'modern'e de. Geçmişe de atıf var, geleceğe de.

Buradaki 'yaratıcılık' asıl niyeti, amacı gizlemede gösterilen başarıdan ileri geliyor. 'Halel getirmek' için çıktıkları yolu 'helalleşmek' kavramıyla örtmeye çalışıyorlar. Üzerinde düşünülmüş, taşınılmış, amaçla uyumlu bir kavram üretilmiş sonuçta!

'Masum' görünen bu söylemin iki ana amacı var; birincisi, geliştirdiği bu söylemle Kemal Kılıçdaroğlu, 2023 için kendi adaylık iddiasını ortaya koyuyor. Kılıçdaroğlu'nun parti grubunda bir şair edasıyla yaptığı konuşma da bunu gösteriyor.

'28 Şubatla da helalleşeceğiz, Roboski'yle de...' diye uzayıp giden tiratları Kılıçdaroğlu'nun 2023 için ortaya koyduğu adaylık ajitasyonu aslında.

Bu türden kavramlar genelde zaten seçim yarışına doğrudan girecek lider isimler

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
PKK/HDP'yle nasıl bir gelecek inşa edeceksiniz? 03 Aralık 2021 | 117 Okunma Erdoğan ve vesayet aklı 01 Aralık 2021 | 241 Okunma Muhalefeti Abdullah Gül mü çekip çeviriyor? 29 Kasım 2021 | 526 Okunma Erdoğan'ın dik duruşu Kılıçdaroğlu'nu çıldırttı 26 Kasım 2021 | 938 Okunma Terör örgütleri bitince dolara sarıldılar 24 Kasım 2021 | 471 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar