Başika saldırısı ve Irak'taki terör konsorsiyumu

Irak'ın kuzeyindeki Başika üs bölgesine yönelik roketli saldırıda bir askerimiz şehit düştü. Bu saldırıyla dikkatler yeniden bu bölgeye odaklandı.Türkiye, Musul'un 20 kilometre yakınlarındaki Başika'ya...

Irak'ın kuzeyindeki Başika üs bölgesine yönelik roketli saldırıda bir askerimiz şehit düştü. Bu saldırıyla dikkatler yeniden bu bölgeye odaklandı.

Türkiye, Musul'un 20 kilometre yakınlarındaki Başika'ya 2015 yılında Bağdat'ın talebi üzerine ve iki ülke arasındaki askeri anlaşmaya dayanarak konumlandı.

DEAŞ'ın bölgeden temizlenmesinde ve Musul'un kurtarılmasında Başika'daki askeri üssün katkıları azımsanmayacak düzeydedir.

Türk askerinin buradaki varlığı Irak'ın toprak bütünlüğünün korunması anlamında da önemli bir işlev görmüştür.

Ne var ki bu durum, Türkiye'ye karşı duyulan rahatsızlığı engelleyememiştir.

Irak'ı kendi otorite ve güç sahası olarak gören bölgesel ve küresel güçler, Türkiye'nin buradaki varlığından ilk günden beri rahatsızlık duymuşlardır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ali Babacan'ın itirafı ve Netanyahu'nun “ikinci İsrail” mesajı 12 Mayıs 2021 | 217 Okunma 2023 seçimleri hata kaldırmaz 10 Mayıs 2021 | 799 Okunma Bahçeli'ye burun kıvırdılar ama HDP'yle ‘ortak anayasa' çalıştılar 07 Mayıs 2021 | 198 Okunma Bu sistemle alıp veremedikleri ne? 05 Mayıs 2021 | 236 Okunma O yol, yol değildi Kemal Bey! 03 Mayıs 2021 | 207 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar