AK Parti'yi ele geçiremeyince ayrı parti kurmak zorunda kaldılar

Ahmet Davutoğlu ve ekibi, AK Parti’yi ele geçiremeyince yeni parti kurmak zorunda kaldılar. 

Aslında Abdullah Gül ve ekibi gibi Davutoğlu’nun da niyeti AK Parti’de kalarak parti yönetimini kontrol etmekti. Ancak bu iki grubun da hesabı tutmadı; Erdoğan, partisini bunlara teslim etmedi. AK Parti yapısı da Abdullah Gül, Babacan ve Davutoğlu’nu istemedi. Nitekim bu yerinde bir tercih oldu; yoksa yönetimdeki ikili yapı, partinin bölünmesine, parçalanmasına, devlet yönetiminin de zaafa uğramasına yol açacaktı.  

AK Parti, kuruluşundan beri aslında bir lider partisi oldu. Erdoğan’ın liderliği, AK Parti’nin yükselişinde ve devlet yönetiminde belirleyici oldu. Bu özelliği sebebiyle AK Parti bugüne kadar bölünmedi ve hiziplerle anılmadı. Hep lider etrafında toplanan, ortak hareket eden disiplinli bir parti görüntüsü verdi.  

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Lozan'ı bile savunamadınız 18 Eylül 2020 | 100 Okunma “Atatürksüz CHP” neye karşılık geliyor? 16 Eylül 2020 | 395 Okunma “Normalleşme” ittifakları 14 Eylül 2020 | 195 Okunma Körüklenen bu İslam düşmanlığının sebebi ne? 11 Eylül 2020 | 2.116 Okunma Akşener'i aşiret anasına çeviren teklif 09 Eylül 2020 | 2.322 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar