ABD’nin yanıtını aradığı 64 bin dolarlık Türkiye sorusu

Türkiye’nin güvenlik endişelerini giderecek, Ankara’yı rahatlatacak ama diğer yandan da ABD’nin Suriye’deki “müttefiki” olan terör örgütü YPG/PKK’nın korunacağı, zarar görmeyeceği...

Türkiye’nin güvenlik endişelerini giderecek, Ankara’yı rahatlatacak ama diğer yandan da ABD’nin Suriye’deki “müttefiki” olan terör örgütü YPG/PKK’nın korunacağı, zarar görmeyeceği bir yol, formül mümkün mü? 

ABD Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Beyaz Saray’ın Suriye Özel Temsilcisi ve kimi senatörler tam da böyle bir formül, yol bulma üzerinde çalışıyor. Son günlerde ABD’li bütün yetkililerden duymaya başladık bu görüşleri. 

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham da, Trump ile yaptığı toplantı çıkışı koridorda yakalandığı Anadolu Haber Ajansı muhabirine açıklamalarda bulunurken benzer düşünceyi dillendirdi: “Türkiye’nin YPG/PKK’dan kaynaklanan güvenlik endişelerini anlıyorum. ABD’nin de kendine yardım edenleri (YPG) terk etmemesi gerekiyor. Umuyorum ki Suriye’deki faaliyetlerimizin Türkiye’nin güvenliğini tehlikeye atmadığı konusunda Türkiye’nin kendini güvende hissettiğinden emin olduğumuz bir yol buluruz.” 

AA muhabirinin “Türkiye’ye nasıl güvence

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İdamın kaldırılma meselesi 20 Mart 2019 | 4.670 Okunma HDP’yle gizli ittifakın niteliği üzerine 18 Mart 2019 | 5.008 Okunma Ankara’ya layık gördükleri aday 15 Mart 2019 | 5.397 Okunma Ezan tartışması 13 Mart 2019 | 6.706 Okunma Daha çok istikrarsızlık, daha çok kriz... 11 Mart 2019 | 4.584 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar