ÇOK OKUNAN YAZARLAR

ABD’nin yanıtını aradığı 64 bin dolarlık Türkiye sorusu

Türkiye’nin güvenlik endişelerini giderecek, Ankara’yı rahatlatacak ama diğer yandan da ABD’nin Suriye’deki “müttefiki” olan terör örgütü YPG/PKK’nın korunacağı, zarar görmeyeceği bir yol, formül mümkün mü?  ABD Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Beyaz Saray’ın Suriye Özel Temsilcisi ve kimi senatörler tam da böyle bir formül, yol bulma üzerinde çalışıyor .

Kurtuluş Tayiz
Kurtuluş Tayiz Akşam Gazetesi
11 Ocak 2019 | 4.4 K

Türkiye’nin güvenlik endişelerini giderecek, Ankara’yı rahatlatacak ama diğer yandan da ABD’nin Suriye’deki “müttefiki” olan terör örgütü YPG/PKK’nın korunacağı, zarar görmeyeceği bir yol, formül mümkün mü? 

ABD Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Beyaz Saray’ın Suriye Özel Temsilcisi ve kimi senatörler tam da böyle bir formül, yol bulma üzerinde çalışıyor. Son günlerde ABD’li bütün yetkililerden duymaya başladık bu görüşleri. 

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham da, Trump ile yaptığı toplantı çıkışı koridorda yakalandığı Anadolu Haber Ajansı muhabirine açıklamalarda bulunurken benzer düşünceyi dillendirdi: “Türkiye’nin YPG/PKK’dan kaynaklanan güvenlik endişelerini anlıyorum. ABD’nin de kendine yardım edenleri (YPG) terk etmemesi gerekiyor. Umuyorum ki Suriye’deki faaliyetlerimizin Türkiye’nin güvenliğini tehlikeye atmadığı konusunda Türkiye’nin kendini güvende hissettiğinden emin olduğumuz bir yol buluruz.” 

AA muhabirinin “Türkiye’ye nasıl güvence

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER