Seçimde parmak boyası geri gelir mi?

Habertürk gazetesi yazarı Kübra Par’ın bugünkü 22.01.2022 ‘’ Seçimde parmak boyası geri gelir mi?‘’ başlıklı yazısı..

Yıllarca oy kullanmanın bir ritüeli haline gelen parmak boyası, Yüksek Seçim Kurulu’nun 2008’de aldığı bir kararla kaldırılmış, 29 Mart 2009’da gerçekleşen yerel seçimlerden itibaren de kullanılmamıştı.

TC kimlik numarası ile yapılan adrese dayalı sistem sayesinde bir kişinin ancak bir oy kullanabileceğini, bu nedenle mükerrer oy olmayacağını savunan YSK bu uygulamadan vazgeçse de seçmen vazgeçmedi.

Özellikle son dönemde muhalefetin gelecek seçimleri kazanma ihtimalini gören fakat aynı zamanda seçimde hile yapılması endişesi taşıyanlar, sosyal medyada “Parmak boyası geri getirilsin” kampanyalarına başladı.

Bu kampanyalar o kadar etkili oldu ki Metropoll Araştırma’nın 'Türkiye’nin Nabzı Ocak 2022: Seçimlerde Parmak Boyası' araştırmasına göre, seçmenlerin yüzde 75'i seçimlerde parmak boyası uygulamasının olmasını istiyormuş.

Parti bazında da talepler çok yüksek. AK Partili seçmenin yüzde 66'sı, CHP seçmeninin yüzde 79'u "Evet kullanılmalı" demiş.

“Seçimden önce sokaklar karışır”, “İktidar kaybetse de bırakmaz”, “Seçimde hile yapılır” gibi söylemlerin Türkiye’nin demokratik tecrübesine haksızlık olduğunu düşünüyorum. Bu tür spekülatif iddialar ile halk huzursuz edilmemeli.

Öte yandan seçmenlerde yüzde 70’lere varan oranda sandık güvenliği tedirginliği varsa ve parmak boyası gibi son derece basit bir uygulama ile bu tedirginlik azaltılabilecekse YSK bunu ciddiye almalı ve Meclis’te yeniden bir yasal düzenleme yapılmalı.

Madem seçmenin içi rahat edecek; getirin eski uygulamayı...

Bu arada sandık güvenliği konusunda çok çarpıcı bir veri daha var. Avrasya Araştırma’nın son anketine göre, muhalif seçmen “Muhalefet partilerinin sandık güvenliğini sağlayacağına inanıyor musunuz?” sorusuna yüzde 72 oranında "Hayır muhalefete bu konuda güvenmiyorum” yanıtını vermiş!

Hazır 6 parti bu ara sık sık bir araya geliyorken “Nerede hata yapıyoruz ki seçmen bu konuda bize güvenmiyor?” diye düşünmeli...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
CHP, ABD Büyükelçiliği'nin uyarısına tepki göstermeli 20 Mayıs 2022 | 336 Okunma Cumhurbaşkanı, Atatürk Havalimanı'nı kullanmaya devam edecek mi? 18 Mayıs 2022 | 755 Okunma Cahit Özkan'ın ilk vukuatı değil 16 Mayıs 2022 | 623 Okunma CHP'nin İstanbul'da miting kararı fırsat mı yoksa risk mi? 13 Mayıs 2022 | 2.763 Okunma Siyasete devam etmemeli 12 Mayıs 2022 | 1.427 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar