İYİ Parti'nin 'Az Kaldı' kampanyası ve Akşener'in yeni imajı

Habertürk Gazetesi Yazarı Kübra Par'ın bugünkü (24.05.2022)'' İYİ Parti'nin 'Az Kaldı' kampanyası ve Akşener'in yeni imajı'' başlıklı yazısı.

Pandeminin en yoğun yaşandığı, yüz yüze siyasetin azaldığı günlerde Meral Akşener sahadaki boşluğu fark edip şehir şehir dolaşmış, esnaf ziyaretleri yapmıştı.

Henüz enflasyon bu kadar yüksek değilken ekonomik sorunlara dikkat çekerek ciddi bir ivme yakalamıştı. Pek çok anket şirketi oylarının yükseldiğini söylüyordu.

Ardından birkaç talihsiz olay yaşandı ve hızı kesildi.

Önce Lütfü Türkkan hadisesi, ardından parti içinde görevden almalar derken İYİ Parti söylem üstünlüğünü kaybetti.

‘Ömer’in Yolu’ kampanyası da beklenen ilgiyi uyandırmadığı gibi seküler tabanda oy kaybına neden oldu.

Öyle görünüyor ki şimdi toparlanıp yeni bir atılım başlatıyorlar.

Dün “Az Kaldı” sloganıyla hazırladıkları yeni kampanyanın reklam filmini ve afişlerini yayınladılar.

Bu sefer ekonomik sorunlara karşı umut vadeden, ideolojik referanslardan tamamen arındırılmış pozitif ve neşeli bir kampanya yapmışlar.

Film boyunca Meral Akşener’i deri ceket, kot pantolon ve beyaz spor ayakkabılarıyla, yeni imajı içinde görüyoruz.

Önümüzdeki seçimde oy kullanacak gençleri ve merkez seçmeni hedefleyen fakat bunu yaparken diğer kesimleri de dışlamayan başarılı bir kampanya olmuş.

Akşener’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı 2. Abdülhamid’e benzeterek eleştirmesi stratejik bir hataydı. Daha önce aynı hatayı Netanyahu’ya benzeterek de yapmıştı. Bu tür kıyaslamalar AK Parti seçmenini İYİ Parti’den uzaklaştırıyor.

Muhafazakarlara dönük mesaj çabası da İYİ Parti seçmeninin çoğunluğunu oluşturan seküler Atatürkçü tabanı kızdırıyor.

Bu iki kesim arasında sıkışan İYİ Parti’nin oylarını arttırabilmesi için iki tarafın da bam tellerine basmadan, ekonomiyi merkeze alarak genele hitap eden bir söylem üzerinde yürümesi gerekiyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Aday değil 'topal ördek'! 05 Temmuz 2022 | 904 Okunma F-16'ları zaten vermeyecekler miydi? 30 Haziran 2022 | 733 Okunma Kılıçdaroğlu Mavi Marmara ile muhafazakarları ikna edebilir mi? 29 Haziran 2022 | 380 Okunma Keşke yangın uçakları ihalesi daha erken yapılsaydı 24 Haziran 2022 | 106 Okunma Sezgin Tanrıkulu'nun SİHA tweetine yorumu üzerine 20 Haziran 2022 | 1.029 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar