''İttifak genişlerse adı da değişebilir''

Habertürk Gazetesi Yazarı Kübra Par'ın bugünkü 17.01.2022 tarihli ''İttifak genişlerse adı da değişebilir'' başlıklı yazısı.

Geçen hafta programda konuk ettiğim Deva Partisi Genel Başkan Yardımcısı Candan Karlıtekin, “Deva Partisi Millet İttifakı’na katılacak mı?” diye sorduğumuzda, “Cumhurbaşkanı İttifakı’na katılmayacağımız kesin ama bağımsız mı gireriz yoksa yeni bir ittifak mı kurulur bilemiyorum. Bizim için asıl mühim olan parlamenter sisteme geçiş sürecinin yol haritasının net olarak belirlenmesi. Seçimden sonra 2 yıl falan beklemeye gerek yok, 6 ay içinde geçilebilir” dedi ve ekledi:

“Bunda anlaşırsak adı Millet olmaz ama farklı bir ittifak olur, biz de katılırız. Adının değişmesi gerekir çünkü Millet İttifakı farklı bir yerden geldi. Farklı bir kompozisyona sahip. Mutabakat sağlanırsa ismi değişmeli...”

Gelecek Partisi Lideri Ahmet Davutoğlu’nun da ittifaka katılma şartı olarak tüm partilerin ‘eşit’ temsil edilmesini ve Millet İttifakı’na eklemlenmiş görünmemek için ittifakın adının değişmesini istediği yansıdı kulislere.

Demek ki hem Deva hem de Gelecek Partisi yönetimi ittifaka katılmaları durumunda Millet İttifakı yerine yeni bir isim bulunmasını istiyor.

Ben isimden ziyade Deva Partisi’nin geçiş süreci protokolü üzerinde durmasını anlamlı buluyorum.

Muhalefetin gösterdiği aday Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanırsa seçilen kişi mevcut yetkilerinin hangilerini kullanacak, hangilerinden feragat edecek? Ne kadar süre sonra sistem değişikliği için halkın kapısı çalınacak? Meclis’te 360’ı bulamazlarsa yani parlamenter sisteme geçmeye güçleri yetmezse ne yapacaklar? Bütün bunlarda madde madde anlaşıp halkın karşısına öyle çıkmalılar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
CHP, ABD Büyükelçiliği'nin uyarısına tepki göstermeli 20 Mayıs 2022 | 336 Okunma Cumhurbaşkanı, Atatürk Havalimanı'nı kullanmaya devam edecek mi? 18 Mayıs 2022 | 757 Okunma Cahit Özkan'ın ilk vukuatı değil 16 Mayıs 2022 | 624 Okunma CHP'nin İstanbul'da miting kararı fırsat mı yoksa risk mi? 13 Mayıs 2022 | 2.763 Okunma Siyasete devam etmemeli 12 Mayıs 2022 | 1.427 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar