İktidar Boğaziçi konusunda Perinçek'i dinlemeli

İktidar da Perinçek’in bu akil sözlerine kulak verir ve rektörlerin atama değil üniversite içinden seçimle geleceği bir yasal düzenlemeyi bir an önce hayata geçirir umarım.

Salı akşamı Açık ve Net’te Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşanan protestoları konuşuyorduk. Söz sırası Doğu Perinçek’e gelince ne diyeceğine kulak kabarttım çünkü bir yandan 68 devrimci gençlik hareketinin lideri ve 2 çocuğu Boğaziçi’nde okuyan bir veli, öte yandan son dönemde iktidara yakın açıklamalar yapabiliyor.

Şöyle dedi Perinçek:

“Mesele Melih Bulu meselesi değil. Üniversite rektörünü üniversite seçer. Eğer rektörünü seçemiyorsa oraya üniversite denmez. Ortaokullardan, liselerden üniversiteyi ayıran budur. Üniversite üniversal bir kenttir. Kendi başına bir âlemi vardır. Her üniversitenin bir geleneği, kültürü, kişiliği vardır. Onu bozmamak gerekir. Üniversite hocalarının kimi rektör seçeceğinden kuşku duymak çok yanlış olur. Melih Bulu değerli bir akademisyen ama ben bunu tartışmıyorum. Siz o üniversiteye kendi rektörünü seçme hakkı tanımazsanız, o zaman protestoların kötüye kullanılacağı bir zemin yaratmış olursunuz.”

Doğu Bey ile siyaseten farklı düşündüğümüz konular olabiliyor ama rektör atamaları konusundaki tavrına tamamen katılıyorum.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Fahrettin Koca'nın yaptığı cesaret ister 16 Ocak 2021 | 3.859 Okunma Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı adayı olmayı aklına koydu mu? 15 Ocak 2021 | 1.945 Okunma Cumhurbaşkanı'ndan siyasette yeni hamleler 12 Ocak 2021 | 4.980 Okunma Whatsapp, Signal, Telegram, BİP falan... 11 Ocak 2021 | 8.263 Okunma Meral Akşener'e "Adaylıktan çekil" telefonu açan kimdi? 09 Ocak 2021 | 8.323 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar