Gazetecilik nereye gidiyor?

Habertürk Gazetesi Yazarı Kübra Par'ın bugünkü (26.01.2022)'' Gazetecilik nereye gidiyor?'' başlıklı yazısı.

Şu son 2-3 hafta içinde peş peşe gelişen birkaç olay beni başlıktaki soru üzerine düşünmeye sevk etti.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı yayında Meclis Başkanı ve Ulaştırma Bakanı’nı yayına bağlayan Fatih Altaylı’nın topa tutulması, Halk TV’de bir programa katılan Nihal Bengisu Karaca’nın linç edilmesi, Sedef Kabaş’ın Cumhurbaşkanı hakkındaki yakışıksız sözleri, ardından tutuklanması, Selçuk Tepeli’nin ölçüsüz yorumları ve kanala gelen ağır cezalar, önceki gün benim Enerji Bakanı Fatih Dönmez ile yaptığım yayından makaslanan bir bölüm nedeniyle hakaretlere uğramam... Hepsi birbirinden farklı bağlamlara sahip olsa da aslında aynı hastalığın yansımaları...

Siyasi ayrışma sertleştikçe gazeteciliğin temel ilkelerini de unutur olduk.

Artık medyada boy gösteren herkesin taraf olması hatta trolleşmesi bekleniyor. İktidar da ölçüyü kaçıranları kendi içimizde eleştirmemize fırsat vermeden cezalarla, tutuklamalarla, tehditlerle meseleyi kabul edilmez bir başka uca sürüklüyor.

Yıllardır iktidara yakın medyada gazetecilik yapan kimi isimlerin muhalefet liderleriyle ilgili saygısızca yorumlarda bulunmalarını, kendi maddi menfaatleri uğruna olayları çarpıtmalarını eleştirip durduk.

Fakat özellikle son 1 senedir muhalif medya dediğimiz mecradaki kimi meslektaşlarımız da iktidara karşı hissettikleri öfke ile gazeteciliği bırakıp işi saldırganlığa döktü.

Lafı hiç eğip bükmeyeceğim; Sedef Kabaş’ın tutuklanması da FOX TV’ye ağır cezalar kesilmesi de yanlıştır.

Fakat Kabaş’ın güya atasözü kullanarak yaptığı hakaret bir muhalefet liderine yöneltilseydi ortalığı ayağa kaldıracak olanlar, olay kendi mahallelerinde gerçekleşince birden özgürlük savaşçılarına dönüşüyor.

Yıllarca Akit TV gibi kanallarda kullanılan dili eleştirenler, “Yemişim Swap’ınızı” gibi avam bir üslup Fox TV’de kullanılınca “Aman canım ne var bunda?” diyor...

Daha da fenası, sakince işini yapmaya çalışan, iktidara da muhalefete de eşit mesafeden yaklaşanlara gazetecilik dersi vermeye kalkışıyorlar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kılıçdaroğlu neden kaybetti? 29 Mayıs 2023 | 5.492 Okunma Erdoğan'ın seçim vaatlerinin etkisi ne olur? 12 Nisan 2023 | 6.164 Okunma CHP oyları TİP'e kayabilir 11 Nisan 2023 | 557 Okunma Bakan Kurum: İstanbul'a iki yeni uydu kent kuracağız 09 Nisan 2023 | 291 Okunma Etiket yapıştırana gözaltı niye? 08 Nisan 2023 | 565 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar