Davutoğlu: Millet ittifakının yeni bir yapıya kavuşturulması lazım

Habertürk Gazetesi Yazarı Kübra Par'ın bugünkü (25.01.2022)'' Davutoğlu: Millet ittifakının yeni bir yapıya kavuşturulması lazım'' başlıklı yazısı.

Muhalefetin 2023 seçimlerine nasıl bir ittifak yapısıyla gireceği, adayın kim olacağı gibi meseleler tartışılırken geçen hafta 3 liderin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun bir hafta içinde iki kez buluşması epeyce dikkat çekti.

Davutoğlu’nun Millet İttifakı’na katılmak, daha doğrusu yeni bir ittifak kurmak için harekete geçtiği iddia edildi.

3’lü zirvenin amacını ve içeriğini sormak üzere Gelecek Partisi Lideri Davutoğlu’nu telefon ile aradım. Yarım saat kadar konuştuk. Edindiğim izlenim şu; anketlerde muhalefet bloğu önde görünse de Davutoğlu geniş muhafazakar sağ kitlenin Cumhur İttifakı’ndan kopmadığının farkında. Tam da bu nedenle Millet İttifakı’nın mevcut yapısına dışarıdan eklemlenmektense onu dönüştürerek yeni bir kimlik kazandırmak istiyor.

“Türkiye'de 1950'den bu yana bütün büyük dönüşümler, geniş muhafazakâr kitleler ikna edilebildiği ölçüde başarılı oldu. Şimdi o muhafazakâr kitleler değişimden değil, statükodan yana bir tavra sürükleniyor. Bu tavrı değiştirmenin yolu onlara güven vermek. Yeni bir döneme giriyoruz ve eğer bu yeni dönemin ağır sorumluluklarını hep birlikte göğüslemek gerekiyorsa, bu ittifak yapısının salt bir seçim ittifakı halinde olmayıp, seçim sonrasında da yeni bir Türkiye inşa edebilecek bir yapıya dönüşmesi lazım. İktidar kaybeder, muhalefet ülkeyi yönetemez; bir kaos, bir boşluk doğar, bu daha tehlikeli bir durum. O zaman Türkiye bir daha yeni bir ümit üretemez” diyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
CHP, ABD Büyükelçiliği'nin uyarısına tepki göstermeli 20 Mayıs 2022 | 336 Okunma Cumhurbaşkanı, Atatürk Havalimanı'nı kullanmaya devam edecek mi? 18 Mayıs 2022 | 755 Okunma Cahit Özkan'ın ilk vukuatı değil 16 Mayıs 2022 | 623 Okunma CHP'nin İstanbul'da miting kararı fırsat mı yoksa risk mi? 13 Mayıs 2022 | 2.763 Okunma Siyasete devam etmemeli 12 Mayıs 2022 | 1.427 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar