Cumhurbaşkanı, Atatürk Havalimanı'nı kullanmaya devam edecek mi?

Habertürk gazetesi Yazarı Kübra Par'ın bugünkü (18.05.2022)''Cumhurbaşkanı, Atatürk Havalimanı'nı kullanmaya devam edecek mi?'' başlıklı yazısı.

Atatürk Havalimanı’nın yerine büyük bir şehir parkı yani yeni moda tabiriyle ‘millet bahçesi’ yapılacağı yıllar öncesinden belliydi.

Hatta önce imara açılacağı iddia edilmiş, park yapılması kararı nispeten memnuniyetle karşılanmıştı.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun dün sosyal medyada dolaşıma giren “Yeşil alan yapma fikri bizimdi, telefonlarımızı dinlerken duydular” sözleri de o atmosferde söylenmişti.

Kuzey Güney yönlü iki büyük pistin yıkılması için kazma vurulması ile tartışma yeniden alevlendi.

Peki Atatürk Havalimanı pistleri neden yıkılıyor?

Bunun cevabı 2012’de hazırlanan ihale şartnamesinde gizli.

İstanbul Havalimanı ihale şartnamesinde Atatürk Havalimanı’nın tüm ticari kapasitesinin buraya taşınacağı ve işletme döneminin de bu şekilde başlayacağı kriteri yer alıyordu.

Yani zamanında ihaleye girecek şirketlere “Merak etme Avrupa Yakası’ndaki tüm uçuşlar yeni havalimanından kalkacak, sen zarar etmeyeceksin” sözü verilmişti.

Gelecekte Atatürk Havalimanı yeniden açılabilir mi?

Havacılık konusunda uzmanlığıyla tanınan Habertürk yazarı Güntay Şimşek 2018’deki bir yazısında bu sorunun yanıtını vermişti:

“İstanbul’da 2’den fazla havalimanı olabilir mi? Atatürk Havalimanı, yeni havalimanı açıldıktan sonra yolcu taşımacılığı için açık tutulabilir mi? Bu gibi tartışmalar bundan yaklaşık olarak 5-6 yıl önce, İstanbul Yeni Havalimanı ihale şartnamesi çalışmaları yapılırken gündeme gelmişti. Çeşitli açılardan DHMİ ve hava sahası açısından hava trafik kontrol uzmanları konuyu değerlendirmiş ve İstanbul hava sahasının iki yakada birer havalimanından fazlasını kaldıramayacağını, yani 3 meydanın aynı anda işletilemeyeceğini rapor etmişlerdi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ankara F-16'lar için Cumhuriyetçiler ile lobi yapacak 06 Temmuz 2022 | 103 Okunma Aday değil 'topal ördek'! 05 Temmuz 2022 | 1.137 Okunma F-16'ları zaten vermeyecekler miydi? 30 Haziran 2022 | 733 Okunma Kılıçdaroğlu Mavi Marmara ile muhafazakarları ikna edebilir mi? 29 Haziran 2022 | 380 Okunma Keşke yangın uçakları ihalesi daha erken yapılsaydı 24 Haziran 2022 | 106 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar