CHP'nin İstanbul'da miting kararı fırsat mı yoksa risk mi?

Habertürk Gazetesi Yazarı Kübra Par'ın bugünkü (13.05.2022)''CHP'nin İstanbul'da miting kararı fırsat mı yoksa risk mi? '' başlıklı yazısı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dün İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na verilen cezaların önemli bir kısmının Yargıtay tarafından onanmasının ardından harekete geçti, tüm vekillerini toplanmaya davet etti. Kaftancıoğlu ile arası pek barışık olmayan İmamoğlu da desteğe gidince birliktelik görüntüsü ortaya çıktı. Yani bu karar CHP'ye zarar vermekten ziyade içeride konsolidasyon sağladı. Ayrıca ana muhalefet lideri önemli bir karar alarak 21 Mayıs'ta Bursa'da yapılacak mitingi İstanbul'a taşıyacaklarını duyurdu.

Şüphesiz bu sıradan bir miting olmayacak.

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından Adalet Yürüyüşü başlatan Kılıçdaroğlu, şimdi de Kaftancıoğlu kararına karşı “Büyük İstanbul mitingi” düzenleyecek.

Peki böylesi bir mitingin siyaseten etkileri ne olur?

Nasıl yönetileceğine bağlı olarak muhalefet bloğu için bir avantaj olabileceği gibi büyük bir riske de dönüşebilir.

Öncelikle meselenin Canan Kaftancıoğlu ile alakalı olması durumu çetrefil hale getiriyor.

Kaftancıoğlu pek çok açıdan sembolik bir isim.

Sol kanattaki CHP’liler Kaftancıoğlu’nu beğeniyor ve destekliyor. İstanbul’daki seçim başarısının mimarı ve gelecek seçimde sandık güvenliğinin garantörü olarak görüyor.

Buna karşılık Atatürkçü veya sağ kanattaki CHP’liler Kaftancıoğlu’nun çizdiği profilden biraz rahatsız oluyor.

İktidar için ise Kaftancıoğlu CHP’ye rahatça vurabilmelerini sağlayan elverişli bir anti-kahraman, hatta nefret odağı.

Elbette bunun nedeni Kaftancıoğlu’nun geçmişte attığı tweetler nedeniyle radikal sol örgüt yanlısı bir çizgide görülüyor olması.

Kaftancıoğlu'na verilen cezalar hukukun siyasi rövanş için araçsallaştırılmasının bir başka örneği. Fakat söz konusu tweetlerin azımsanmayacak sayıda insanı irite ettiği de bir gerçek.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Cumhurbaşkanı, Atatürk Havalimanı'nı kullanmaya devam edecek mi? 18 Mayıs 2022 | 668 Okunma Cahit Özkan'ın ilk vukuatı değil 16 Mayıs 2022 | 612 Okunma CHP'nin İstanbul'da miting kararı fırsat mı yoksa risk mi? 13 Mayıs 2022 | 2.760 Okunma Siyasete devam etmemeli 12 Mayıs 2022 | 1.424 Okunma İmamoğlu'nun 'Kahramanlık yolculuğu' erken mi bitecek? 09 Mayıs 2022 | 1.183 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar