Artıları ve eksileriyle CHP'nin ekonomi vizyon toplantısı

Habertürk Gazetesi Yazarı Kübra Par'ın bugünkü (04.12.2022)''Artıları ve eksileriyle CHP'nin ekonomi vizyon toplantısı'' başlıklı yazısı.

Dün CHP'nin "İkinci Yüzyıla Çağrı" toplantısını dikkatle izledim. Öncelikle ana muhalefet partisinin enerjisini içi boş siyasi tartışmalara harcamak yerine Türkiye ekonomisini iyileştirecek bütüncül bir program üzerinde çalışması, dünyanın önde gelen ekonomistleriyle iş birliği yapması kesinlikle takdiri hak ediyor. CHP uzun zaman sonra ilk kez pozitif bir rüzgâr yarattı.

Gelelim konuşmaların içeriğine…

Önce artılardan başlayayım…

En etkili konuşmaları Faik Öztrak ve Selin Sayek Böke’nin yaptığı yönünde yorumlar duydum.

Oysa bence onlarınki ağırlıklı olarak siyasi sloganlardan ve genel vaatlerden oluşuyordu. Coşkuluydu ama içerik olarak ben daha ziyade Refet Gürkaynak ve Ufuk Akçiğit’in konuşmalarını beğendim.

Refet Gürkaynak teoriyi gündelik hayatla birleştiren etkili bir konuşma yaptı. İktidarın bugünlerde sık sık kullandığı argümanları çürüten önemli karşı argümanlar geliştirdi.

Örneğin ‘Enflasyonu göze aldık, çünkü biz büyümek istiyoruz’ söylemini eleştirdi. “1970’lerde bütün dünya bunu denedi ve bütün dünya bu işte çuvalladı. Biz de deneyip daha önce başarısız olduk zaten. ‘Enflasyonu yükselteyim ama büyüyeyim’ böyle bir şey yok, hiç olmadı. 90’larda da gördük bunu. 2 ay sonrasında vadeli işlem yapılamayan ülkede 2 sene sürecek yatırım işini kimse yapmıyor. Bu yatırımı yapmıyorsunuz, büyümüyorsunuz da. Enflasyon, büyümenin önünde büyük bir engel. Bu nedenlerle enflasyonu düşürmek zorundayız” dedi.

“Türkiye’de enflasyonun bu kadar yüksek olmasının sebebi bütün dünyada yüksek olması, petrol fiyatlarının artması, Amerikan Merkez Bankası kararları veya Ukrayna Rusya savaşının buğday fiyatlarını artırmasıdır” gibi tezlere de karşı çıktı. “Bu enflasyon bizim yaptığımız bir şey. Dünyanın her yerinde olduğu gibi kötü politikalar kötü sonuçlar doğruyor” dedi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Erdoğan gireceği 16. seçimi de kazanır mı? 02 Şubat 2023 | 750 Okunma Bırakın bakanlığı HDP'ye selam bile vermiyorlar 01 Şubat 2023 | 776 Okunma 6'lı Masa'nın ortak vaatlerine dair 31 Ocak 2023 | 1.580 Okunma Aday 13 Şubat'ta belirlenecek ama nasıl? 30 Ocak 2023 | 354 Okunma İYİ Parti "6 lidere eşit yetki" önerisine itiraz etti 28 Ocak 2023 | 522 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar