Akıncı'ya yasak kondu mu?

Dün Kıbrıs'ta yayın yapan Avrupa Gazetesi'nde çok garip bir haber vardı. Türkiye'nin politikalarını eleştiren Kıbrıslı 42 aydın, yazar ve siyasetçiye Türkiye'ye giriş yasağı getirildiği, bu...

Dün Kıbrıs’ta yayın yapan Avrupa Gazetesi’nde çok garip bir haber vardı. Türkiye’nin politikalarını eleştiren Kıbrıslı 42 aydın, yazar ve siyasetçiye Türkiye’ye giriş yasağı getirildiği, bu isimler arasında eski KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın da olduğu öne sürüldü.

Özellikle cumhurbaşkanlığının son döneminde Mustafa Akıncı ile AK Parti iktidarının arasının açık olduğunu biliyoruz. Hatta seçim dönemi geldiğinde Akıncı karşısında aday olan Ersin Tatar’ı açıkça desteklemişlerdi.

Anlaşmazlığın arkasında hem Akıncı’nın Kıbrıs’ın geleceğine ilişkin görüş farklılıkları hem de Ankara’dan bağımsız bir Kıbrıs kimliği oluşturma niyeti yatıyordu.

Hatırlarsanız, 2015’te kurduğu “Biz artık yavru vatan değiliz” cümlesi epeyce tartışma yaratmış ama sonradan kriz aşılmış, Türkiye ile diplomatik ilişkiler normal bir düzeyde seyretmeye devam etmişti.

....

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kılıçdaroğlu'nun Merkez Bankası ziyareti etkili bir hamleydi 16 Ekim 2021 | 276 Okunma Dolar bu kadar yüksekken nasıl gitsinler? 15 Ekim 2021 | 4.818 Okunma Akıncı'ya yasak kondu mu? 13 Ekim 2021 | 4.375 Okunma Kanlı eylemler veya siyasi cinayetler olur mu? 12 Ekim 2021 | 370 Okunma Ali Babacan'a iki soru 11 Ekim 2021 | 1.347 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar