104 amiral bildirisi 4 nedenle sakıncalı

Cumhurbaşkanı'nın Marmaris'te tatilde olduğu bir gece yarısına denk getirmeleri de ayrı mesele...

Türkiye dün sabaha 104 emekli amiralin yayınladığı bildirinin yarattığı krizle uyandı. Lafı uzatmadan söyleyeceğim, ben bu bildiriyi 4 açıdan son derece sakıncalı buldum. Birincisi, bildiriye konu edilen Montrö'den çıkılması gibi bir ihtimal hatta tartışma yok. Aslında bu mesele Meclis Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop'un geçen hafta Habertürk TV'de katıldığı Olaylar ve Görüşler programındaki sözlerinin çarpıtılması üzerine çıktı.

Meseleyi tam takip edemeyenler için bir kez daha hatırlatalım.

Prof. Şentop, uluslararası sözleşmelerle ilgili Meclis’in çıkardığı kanunları Cumhurbaşkanı’nın onaylama veya feshetme yetkisinin 1963’ten beri var olduğunu anlatıyordu. Bunun üzerine Muharrem Sarıkaya şu soruyu sordu:

“Bir gün bir Cumhurbaşkanı gelip 'Ben Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nden çekildim' veya 'BM İnsan Hakları Sözleşmesi’ni feshettim' derse, teknik olarak yapabilir mi? Ya da 'Montrö’yü tanımıyorum, feshettim' derse...”

Şentop’un içinde Montrö örneği de geçen bu soruya verdiği yanıt.....

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kılıçdaroğlu'nun mutfak videosu tuttu çünkü... 19 Nisan 2021 | 5.277 Okunma Bu iletişim çağında aşıyı çöpe atmak akla ziyandır 13 Nisan 2021 | 1.008 Okunma Koltuk krizinin perde arkası 09 Nisan 2021 | 1.800 Okunma Yılmaz Özdil, Berna Laçin'e haksızlık etmiş 07 Nisan 2021 | 1.259 Okunma Amirallere sabah baskınına ne gerek vardı? 06 Nisan 2021 | 1.803 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar