Çocuklarda tırnak koparma

Değerli okuyucular, tırnak koparma davranışı özellikle çocukluk döneminde sık rastlanmakta olan, erişkin dönemde de çeşitli psikolojik bozukluklarla beraber görülebilen bir durumdur.

Tırnak koparma davranışının genellikle anksiyete ya da duygusal gerginlik ile ilişkili olduğu varsayılır; ancak bu konuda yeterli araştırma bulunmamaktadır. Obsesif kompulsif bozukluk, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, Tourette Sendromu gibi hastalıkların bulgusu olarak da karşımıza çıkabilmektedir. 

Danışmanlık merkezine getirilen 4 yaş 9 aylık Can’ın bir erkek kardeşi vardı. Öyküsünde bir yıl önce parkta oyun oynadığı sırada annesi çocuğunun kaybolduğunu düşünerek yüksek endişeyle çocuğuna öfke ve şiddet ile bağırmış. Bu olay sonrasında Can tırnak koparmaya başlamış. Bu davranış özellikle televizyon izlerken, bilgisayar oynarken ve heyecanlandığında artış göstermekteymiş. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Uzamış ergenlikte oyun bağımlılığı 23 Şubat 2020 | 83 Okunma Majör depresif bozukluk ve belirtileri 16 Şubat 2020 | 219 Okunma Ergenlikte utangaçlık 09 Şubat 2020 | 138 Okunma Deprem ve travmatik etkileri 02 Şubat 2020 | 22 Okunma Çocuklarda tırnak koparma 26 Ocak 2020 | 210 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar