Bazı kişilik özellikleri depresyona yol açıyor

Değerli okuyucularım, Depresyon, genel bir çökkünlük durumu. Belirtileri, kendini suçlu hissetme, karamsar düşünme, devamlı üzüntülü olma, ağlama isteği, daha önceden hoşlandığı etkinliklerden eskisi gibi zevk alamama, dikkatini toplayamama, aşırı uyuma isteği ya da uykusuzluk çekme, aşırı yemek yeme isteği ya da iştahsızlık, hareketlerinde ve enerjisinde azalma.

Zaman zaman bizlerde de bu belirtilerden bir veya birkaçı olabilir, bu durum önemli değildir. Ancak belirtilerin çoğu sizde mevcutsa ve bu belirtiler uzun zamandan beri devam ediyorsa o zaman, bir uzmana danışmanızda yarar var.

 Depresyonun oluşmasına yol açan etkenleri şöyle sıralayabiliriz;

Kişi belli durumlara tepki olarak depresyona girebilir. Örneğin, ölüm ya da ayrılık sebebiyle sevdiğimiz birinin kaybı, iş kaybı, statü ve saygınlık kaybı gibi kayıplar sonucu kişi depresyona girebiliyor. Yapılan araştırmalara göre, anne ya da babanın çocukluk döneminde kaybedilmesi kişiyi depresyona sürükleyebiliyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Uzamış ergenlikte oyun bağımlılığı 23 Şubat 2020 | 100 Okunma Majör depresif bozukluk ve belirtileri 16 Şubat 2020 | 219 Okunma Ergenlikte utangaçlık 09 Şubat 2020 | 138 Okunma Deprem ve travmatik etkileri 02 Şubat 2020 | 22 Okunma Çocuklarda tırnak koparma 26 Ocak 2020 | 211 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar