Enka, Kosova’da 12 milyar liralık santral projesi peşinde

Avrupa’nın en genç ülkelerinden Kosova, en önemli projelerinden birine imza atıyor. Proje enerji ile ilgili. “Kosova e Re” adlı proje, ülkenin en büyük snayi yatırımlarından biri. Kosova’nın elektrik...

Avrupa’nın en genç ülkelerinden Kosova, en önemli projelerinden birine imza atıyor. Proje enerji ile ilgili. “Kosova e Re” adlı proje, ülkenin en büyük snayi yatırımlarından biri. Kosova’nın elektrik ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılayacak olan proje, 500 MW’lık bir kurulu güce sahip kömür santrali. Bu projeyi ise ABD’li ContourGlobal adlı şirket hayata geirecek. 1.3 milyar euroluk yani yaklaşık 12 milyar liralık Kosova’nın en büyük enerji projesi için ContourGlobal ve Kosova Hükümeti, ihale açtı. İhale için ön yeterlilik için de 4 şirket ve konsorsiyum başvuruda bulundu. 4 potansiyel şirket ve konsorsiyumun arasında tanıdık firmalar da var.

Dev markalarla yarışacak

Türk şirketi Enka ile birlikte Mitsubishi Hitachi Power Systems ile Tüpraş’ın Fuel Oil Dönüşüm Projesi’ni üstlenen İspanyol Tecnicas Reunidas 3’lü bir konsorsiyum oluşturdu. Asyalı dev China Machinery Engineering Corporation (CMEC), ABD’li General Electric ile Güney Koreli Hyundai ihaleye katılarak, tek başına teklif verecek. 4 teklif verenin oluşturduğu 6 şirketin yöneticisi dün Kosova Devlet Başkanlığı makamında bir araya geldi. Kosova Hükümeti’nden yapılan açıklamada yakın dönemde bu şirketler arasından seçim yapılacak ve ön eleme tamamlanacak.

2023’te santral üretime başlıyor

2019 yılının ilk yarısında temelinin atılması beklenen proje için Kosova Hükümeti, ABD’li ContourGlobal projeyi 4 yılda tamamlayacak ve 2023’te santralden elektrik üretimi başlayacak. Santralin ömrü ise 40 yıl olarak ifade ediliyor. Enka’nın da ihalede teklif verdiği projenin ana yüklenicisi olan ContourGlobal, 18 ülkede ve üç kıtada 100’den fazla santralde yaklaşık 4 bin 35 MW’lık bir operasyona sahip. Enka ihaleyi kazanır ise bir Türk şirketinin Avrupa’da kazandığı en büyük ihale hayata geçmiş olacak. Özellikle enerji yatırımlarında Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Eski Sovyet Bloku ülkelerinde kazanılan tecrübe Avrupa’ya da aktarılmış olacak, Türk inşaat şirketlerine önemli bir yol açacak.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türk devi havacılıktan çekiliyor! 01 Ekim 2018 | 553 Okunma 5 milyar dolarlık sektör “ayakta” duramıyor 26 Eylül 2018 | 420 Okunma Pakistan’a “Hayat” verecek 2 milyar liralık dev yatırım 25 Eylül 2018 | 531 Okunma Katarlı yatırımcılar Bereket Döner’e ortak olmak istiyor 19 Eylül 2018 | 207 Okunma Kazakistan Başkanı Nazarbayev Ali Koç’u yatırıma davet etti 17 Eylül 2018 | 333 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar