ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Türkiye’ye niyet İran’a kısmet

İstanbul’da yaşanan terör olayları en çok turizm sektörünü vurdu .

Kerim Ülker
Kerim Ülker Dünya Gazetesi
15 Kasım 2017 | 169

İstanbul’da yaşanan terör olayları en çok turizm sektörünü vurdu. Özellikle 5 yıldızlı otellerin doluluk oranlarındaki düşüş, ardından uluslararası markaların teker teker bazı operasyonlarını kapatma kararı sektörü olumsuz etkiledi... Alman Steigenberger, Amerikan Edition, dünya devi Hilton’un ParkSA otelleri hizmet vermeyi durdurdu, şubelerini kapattı. Aslında bu süreçten yatırım kararı alanlar da etkilendi. Bunlardan biri de İspanyol Melia Hotels...

Türkiye’de pek duyulmasa da Avrupa’nın en büyük turizm şirketlerinden biri Melia... Latin Amerika’dan Asya-Pasifik’e kadar 40 ülkede 350’den fazla oteli var.

‘Önce İstanbul, sonra Antalya’

2012’de İstanbul’da düzenlenen UNWTO Kent Turizmi Küresel Zirvesi’nde konuşmacılardan biri de Melia Hotels'in Orta Doğu ve Afrika Kıdemli Başkan Yardımcısı Daniel Lozano’ydu.

Türkiye’ye gireceklerini anlatan Lozano, 2015’te ilk oteli İstanbul’da açmayı planladıklarını söylemişti. İmza aşamasındaki proje Avrupa yakasında olacaktı. Adı da belliydi: Melia Hotels İstanbul... Otelin yaklaşık 400 odalı olması planlanıyordu... Melia’nın üst yöneticilerinden Lozano, İstanbul’da sınırlı kalmayacaklarını ise şu sözlerle anlatmıştı: "İstanbul'un ardından Antalya'da da bir otele sıcak bakıyoruz. İstanbul'daki otel ile Antalya'dakinin çapraz satışla birbirini destekleyeceğini düşünüyoruz...”

Devamını Oku