Kerim Ülker
Kerim Ülker Dünya

Japon Sojitz, Rönesans ile 1.8 milyar dolar yatıracak

17 Temmuz 2017 | 128

Geçtiğimiz hafta uluslararası medyada Japonya'nın en büyük grupları arasında yer alan Sojitz'in Türkiye'de dev bir yatırıma hazırlandığını yazıldı.

Haberlerde Sojitz'in, sağlık sektöründe 1.8 milyar dolarlık yatırım için bir Türk şirketle ortaklık yaptığı duyuruldu. Japon Sojitz'in ortak olacağı şirketin ise Türk gayrimenkul sektörünün önde gelen firmalarından Rönesans Holding olduğu kaydedildi. Japonya'nın en önemli gruplarından Sojitz'in Türkiye'ye geleceği ve Rönesans'a ortak olacağını geçtiğimiz aylarda ilk kez DÜNYA duyurmuştu.

Mart ayında paylaştığımız haberde, 2012'de Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan Şehir Hastaneleri projesinin en önemli duraklarından İkitelli Entegre Sağlık Kampüsü'nün inşasını üstlenen Rönesans'ın bu çalışmasına Japon Sojitz'in yüzde 30 ortak olduğunu yazmıştık. Temelleri 1878'e dayanan Sojitz'in çalışan sayısı 15 bin civarında. Cirosu ise 40 milyar dolara yaklaşıyor.

Türkiye, Sovyetler Birliği'nin dağılma sürecinde Ukrayna'yı ilk tanıyan ülke oldu. İki ülke arasında o dönem başlayan ilişkiler Türk dizilerinin Ukrayna'da televizyon ekranlarında sıkça yer bulmasıyla giderek arttı. İlk yansıma turizmde yaşandı. Geçmiş yıllarda binlerle ifade edilen Ukraynalı turist sayısı artık milyonlara çıktı. 2016'da 1 milyon 60 bin Ukraynalı tatilini Türkiye'de yapma kararı aldı. Bu yılın mart ayında devreye giren pasaportsuz geçişlerle birlikte sayının 2017'de 1.5 milyona ulaşması hedefleniyor.

Ankara-Kiev arasında uzun süredir devam eden serbest ticaret anlaşması görüşmesinde de sona yaklaşıldı. Bunun için en fazla ter döken isim ise Uluslararası Türk-Ukrayna İş adamları Derneği Başkanı (TUİD) Burak Pehlivan...

Devamını Oku