Suikastten önce Uğur Mumcu ile görüşen İsrail Büyükelçisi

Uğur Mumcu Suikastini aydınlatacak gizlenen görüşme başlıklı yazımızdan sonra, okurlarımızın kolektif çabasıyla, Uğur Mumcu ile 17 Ocak 1993'te görüşen İsrail Ankara...

Uğur Mumcu Suikastini aydınlatacak gizlenen görüşme başlıklı yazımızdan sonra, okurlarımızın kolektif çabasıyla, Uğur Mumcu ile 17 Ocak 1993'te görüşen İsrail Ankara Büyükelçisinin kim olduğunu bulduk.
Uğur Mumcu ile görüşmeyi yapan büyükelçinin ismi Uri Gordon.
Gordon, Türkiye'deki görevine 12 Ağustos 1990'da başlıyor. 1 Ekim 1993'te ise Türkiye'deki görevi sona eriyor.(https://books.google.com.tr/books?id=CZXDcW1I_t8C&pg=PP20&lpg=PP20&dq=Impression+of+the+Israel%27s+Ambassador+to+Turkey+uri+gordon&source=bl&ots=kpR70N_xUW&sig=zKFMzABZHuyyf9sLusjGU3qGy2A&hl=tr&sa=X&ved=0ahUKEwiC3JuSqPDYAhVMjCwKHd86C3gQ6AEINDAC#v=onepage&q=Impression%20of%20the%20Israel's%20Ambassador%20to%20Turkey%20uri%20gordon&f=false)
Gordon'u bulduk bulmasına ama Gordon 2000 yılında hayatını kaybetmiş(http://www.nytimes.com/2000/08/04/world/uri-gordon-65-dies-aided-israeli-newcomers.html). Yani, Mumcu ile suikastten bir hafta önce konuştukları, Gordon'la birlikte mezara gitti.

***
Mumcu suikastini aydıınlatacak en önemli iki tanıktan birine artık ulaşmamız imkansız.
Suikastin diğer kritik ismi ve aynı zamanda suikastin faili olan kişi Oğuz Demir. Demir, Kimya Mühendisi.

Demir'in suikastten önce Ankara Gölbaşı'nda kimyasal malzeme şatışı yaptığı bir iş yeri vardı. Zaten savcılığın hazırladığı iddianamede de Mumcu'nun otomobiline bomba düzeneğini yerleştiren kişi olarak geçti.
Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, Muammer Aksoy ve Bahriye Üçok’un öldürülmesi olaylarının da aralarında bulunduğu, çok sayıda olayı kapsayan "Umut" operasyonuna ilişkin açılan ve Yargıtay’ın bozma kararından sonra tekrar görülen davayı karara bağladı. Mahkeme, 3 sanığı "Tevhid-Selam ve Kudüs Ordusu" örgütünü kurmak ve yönetmek suçundan 12 yıl 6'şar ay, 5 sanığı ise aynı örgüte üyelikten 6 yıl 3'er ay hapse mahkum etti. Mahkeme, katledilişinin 20. yılında Uğur Mumcu'nun 06 YR 245 plakalı aracın enkazının da mirasçılarına iadesine gibi komik bir karar verdi.
Ceyhan Mumcu kararın ardından "gerçek bir yargılama yapılamadı" diyerek, "yargılamayı" pretosto etti. Zaten hiçbir duruşmaya da katılmadı. Ceyhan Mumcu kamuoyuna "Oğuz Demir nerede?" sorusunu yöneltti.
Ceyhan Mumcu kardeşinin katillerinin bulunamadığını, yapılan yargılamanın Mumcu, Kışlalı, Aksoy ve Üçok cinayetlerini aydınlatmadığını söyledi ve davanın kilit isimlerinden "Cihan" kod adlı Oğuz Demir’in olayın üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen halen yakalanamadığını, bunun bir süre sonra zaman aşımına uğrayacağının altını çizdi.
***
Sahi, Oğuz Demir nerede?
Ori Gordon artık hayatta değil, Oğuz Demir'in ise nerede olduğunu bilmiyoruz.
Suikastin faillerinin bulunacağına dair namus sözü veren dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakanı Erdal İnönü ve İçişleri Bakanı İsmet Sezgin de hayatta değil.
Ancak Uğur Mumcu'yu MOSSAD ajanlarının öldürdüğünü iddia ederek, Demirel'e "Mumcu Cinayetine ilişkin MİT Belgesi"ni sunan dönemin Adalet Bakanı Şevket Kazan ve bu iddiayı yalanlayan dönemin MİT Müsteşarı Sönmez Köksal, dönemin Emniyet Genel Müdürü Yılmaz Ergün, "Umut" davasının savcıları ise hala yaşıyorlar.

Bitirirken bir de soru soralım:

MİT'in suikaste dair bütün görüşmeleri, isimleri, olayları ve suikastin uluslararası istihbarat ilişkilerini bilmeme olanağı var mı?

Hatta soruyu daha da somutlaştıralım:

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kılıçdaroğlu'nun Böke ısrarının nedeni 16 Şubat 2018 | 1.350 Okunma Y-CHP liderleri Atatürk Devrimi'ni hedef alıyor 06 Şubat 2018 | 239 Okunma Mehmetçik 2. İsrail'i dağıtırken, 'Kürdistan'cı Davutoğlu'yla görüşmek 03 Şubat 2018 | 397 Okunma Suikastten önce Uğur Mumcu ile görüşen İsrail Büyükelçisi 30 Ocak 2018 | 450 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar