Mehmetçik 2. İsrail'i dağıtırken, 'Kürdistan'cı Davutoğlu'yla görüşmek

Mesut Barzani 25 Eylül 2017 tarihinde "Kürdistan" referandumu yapacaklarını ilan ettiğinde, başta Irak ve Türkiye olmak üzere bütün bölge ülkeleri; İran, Rusya, Suriye referanduma karşı...

Mesut Barzani 25 Eylül 2017 tarihinde "Kürdistan" referandumu yapacaklarını ilan ettiğinde, başta Irak ve Türkiye olmak üzere bütün bölge ülkeleri; İran, Rusya, Suriye referanduma karşı ortak tutum aldılar. İran referandumu "2. İsrail girişimi" olarak niteledi. Bölge ülkelerinin dışında Almanya da referanduma karşı çıktı ve referandumu tanımadıklarını ilan etti.

25 Eylül öncesi dünya üzerinde Barzani referandumunu resmen destekleyen tek devlet İsrail'di. ABD de "Kürdistan"ı destekliyordu ama hem ürkekti, hem de zamanlamanın talihsiz olduğunu savunuyordu.

***

"Kürdistan" referandumunun Türkiye'den de destekleyicileri vardı. İki ekip açıkça destekledi. Birinci ekip PKK'cıların başını çektiği HDP çevresiydi, ikinci ekip ise Ahmet Davutoğlu ve ona bağlı medya kuruluşu Karar gazetesiydi. Karar'da günlerce "Kürdistan" güzellemeleri yapıldı.

Irak Ordusu'nun bölge ülkelerinin de onayıyla Kerkük'e operasyon yapacağı o günlerde, Kararcıların şefi Davutoğlu Facebook hesabından Kerkük'ün durumuna ilişkin bir açıklama yaptı. Davutoğlu yaptığı on maddelik çağrıyla, AKP hükümetinin "Kürdistan"ı tanıması gerektiğini belirtti. Davutoğlu, Irak'ın devlet bütünlüğünü tehdit eden 25 Eylül referandumuna sahip çıktı ve Barzani "Kürdistan"ına yapılacak olası askeri müdahalelere karşı çıktı.

Davutoğlu, Kerkük'e özel statü verilmesini savundu. Türkiye'nin İran ve Irak'la işbirliğine karşı "Kürdistan"ı savundu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kılıçdaroğlu'nun Böke ısrarının nedeni 16 Şubat 2018 | 1.350 Okunma Y-CHP liderleri Atatürk Devrimi'ni hedef alıyor 06 Şubat 2018 | 239 Okunma Mehmetçik 2. İsrail'i dağıtırken, 'Kürdistan'cı Davutoğlu'yla görüşmek 03 Şubat 2018 | 397 Okunma Suikastten önce Uğur Mumcu ile görüşen İsrail Büyükelçisi 30 Ocak 2018 | 450 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar