‘Yüksek faiz’ maliyeti bitmeli

ABD Merkez Bankası'nın (FED) kendi yasal düzenlemesinde, 'büyüme ve istihdamın gözetilmesi' net bir ifade olarak yer alır.

TCMB Kanunu'nda 2001yılında yapılan değişiklik ile, 'fiyat istikrarı'yla çelişmediği müddetçe, hükümetin 'büyüme ve istihdam politikalarını destekleme' ifadesi bizde de eklendi. Esasen, eklenmesi de şart. Çünkü, 21. Yüzyıl'da 'fiyat istikrarı' ile 'finansal istikrarı' birbirinden ayrı tutmak mümkün değil. Finansal istikrar, bir cephede ekonominin yatırım- tasarruf dengesi, bir cephede ise ülkenin döviz gelirleri- harcamaları dengesi anlamını taşımakta. Dolayısıyla, TCMB'nin para politikası setinin aynı zamanda finansal sisteme yeterince tasarruf yönelmesi ve söz konusu tasarrufların da yatırıma dönüşmesini sağlayacak bir yönü olması gerekiyor.
Diğer cephede ise, yine para politikası setinin 'sürdürülebilir döviz dengesi' ve döviz kuru seviyesine bağlı olarak, ülke ekonomisini cari işlemler dengesine taşıması gerekmekte.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FED’e basınç ve TL’nin değeri 23 Ağustos 2019 | 100 Okunma ‘Sonbahar’ hazırlıkları hızlandı 21 Ağustos 2019 | 108 Okunma Küresel kaygılar ve kur savaşları 19 Ağustos 2019 | 140 Okunma ‘Pasifik’te denklem hep karışık 16 Ağustos 2019 | 51 Okunma Ticaret savaşlarında Türkiye’ye fırsatlar 14 Ağustos 2019 | 52 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar