‘Yüksek faiz’ maliyeti bitmeli

ABD Merkez Bankası'nın (FED) kendi yasal düzenlemesinde, 'büyüme ve istihdamın gözetilmesi' net bir ifade olarak yer alır.

TCMB Kanunu'nda 2001yılında yapılan değişiklik ile, 'fiyat istikrarı'yla çelişmediği müddetçe, hükümetin 'büyüme ve istihdam politikalarını destekleme' ifadesi bizde de eklendi. Esasen, eklenmesi de şart. Çünkü, 21. Yüzyıl'da 'fiyat istikrarı' ile 'finansal istikrarı' birbirinden ayrı tutmak mümkün değil. Finansal istikrar, bir cephede ekonominin yatırım- tasarruf dengesi, bir cephede ise ülkenin döviz gelirleri- harcamaları dengesi anlamını taşımakta. Dolayısıyla, TCMB'nin para politikası setinin aynı zamanda finansal sisteme yeterince tasarruf yönelmesi ve söz konusu tasarrufların da yatırıma dönüşmesini sağlayacak bir yönü olması gerekiyor.
Diğer cephede ise, yine para politikası setinin 'sürdürülebilir döviz dengesi' ve döviz kuru seviyesine bağlı olarak, ülke ekonomisini cari işlemler dengesine taşıması gerekmekte.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ABD-Çin ‘enerji’ denklemi 20 Ocak 2020 | 31 Okunma TCMB ‘ölçülü indirim’i tercih etti 17 Ocak 2020 | 43 Okunma 2019 büyümesi yüzde 0.5 olabilir 15 Ocak 2020 | 50 Okunma Bir ‘mega yangın’dan çıkarılacak dersler 13 Ocak 2020 | 91 Okunma ‘Kıskançlık krizi’nde bir ülke: BAE 10 Ocak 2020 | 226 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar