Türkiye ve Hindistan’ın ‘dengeleyici’ rolü

Küresel ekonomi-politik, bilhassa 'gelişmiş Atlantik'in 21. Yüzyıl'ın temel sorunlarına çözüm üretecek süreçlere, mutabık kalınacak yol haritalarına gereken ilgiyi, ciddiyeti ve samimiyeti göstermemesi kendisinden uzak coğrafyalarda artan sorunlara kayıtsızlık ve sorumsuzluk göstermesi nedeniyle, hayli sancılı, hayli ağır bir 'dönüşüm'ün içinden geçiyor.

Neoliberallerin ve neoemperyalistlerin hakimiyetindeki 'müesses nizam'ın dayatmaları, insani değerlere yönelik duyarsızlıkları, hoyratlıkları, yeryüzünün toplumsal ve doğal atmosferini zehirlemiş durumda.
soluduğumuz oksijen o kadar zayıf ki; umutsuzluk adeta dünyayı esir almış gibi hissediyoruz. Oysa, 21. Yüzyıl açısından kaçınılmaz gerçek olan 'Asya- Pasifik'in önlenemez yükselişi'ni 'neoemperyal' metotlarla durdurmaya çalışmak yerine; 'gelişmiş Atlantik' Türkiye ve Hindistan'ı 'küresel dönüşüm'ün 'dengeleyicileri' olarak göreve çağırabilirdi. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
TCMB ‘ölçülü indirim’i tercih etti 17 Ocak 2020 | 43 Okunma 2019 büyümesi yüzde 0.5 olabilir 15 Ocak 2020 | 50 Okunma Bir ‘mega yangın’dan çıkarılacak dersler 13 Ocak 2020 | 91 Okunma ‘Kıskançlık krizi’nde bir ülke: BAE 10 Ocak 2020 | 226 Okunma Bugünü okumak; geleceğe odaklanmak 08 Ocak 2020 | 127 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar