Milli Üretim ‘İVME’leniyor

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak'ın 21 Eylül 2018'de açıkladığı Yeni Ekonomi Programı (YEP), Türkiye Ekonomisi'nin 2019- 2020 dönemini 'dengeleme-disiplin' dönemi olarak geçireceğini, 2021 başından itibaren ise 'değişim'in hız kazanacağına işaret ediyordu.

Bu doğrultuda, fiyat istikrarı adına, enflasyonu 'disipline' etmeye yönelik, 'arz-talep dengesi'ne yönelik tedbirler devreye alınırken; finansal istikrar, yani 'cari işlemler dengesi'ni sağlayacak tedbirler de bir bir hayata geçiriliyor. Temel makro ekonomik dengeler kurulduktan sonra ise, Türkiye Ekonomisi'nde 'değişim'i 'İVME'lendirecek adımlara hız verilecek.
Bakan Albayrak, pek çok kez, sürdürülebilir ve sağlıklı büyümeyi sağlamak adına, Ekonomi Yönetimi'nin mücadele vereceği iki temel alanı 'enflasyon' ve 'cari açık' olarak belirtti. Bu nedenle, Albayrak, 'Milli Üretim Hamlesi' adına, Türkiye'nin hammadde, ara mamul ithalatına ve makine ithalatına bağımlılığını azaltacak yatırımlara öncelik verileceğini bir çok kez dile getirmişti. Bilhassa, ilaç, kimya, petrokimya, enerji, her türlü makine-teçhizat ve bilhassa yazılım sektörlerinin bu mücadelenin öncelikli yatırım alanlarından olacağı hep vurgulandı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
2020’nin gündemi ‘yatırım hamlesi’ 27 Ocak 2020 | 47 Okunma Bu ‘fuarcılık’ bu ekonomiyi kaldırmaz 24 Ocak 2020 | 53 Okunma Hedef ‘gerçek piyasa ekonomisi’ 22 Ocak 2020 | 66 Okunma ABD-Çin ‘enerji’ denklemi 20 Ocak 2020 | 230 Okunma TCMB ‘ölçülü indirim’i tercih etti 17 Ocak 2020 | 43 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar