Milli Üretim ‘İVME’leniyor

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak'ın 21 Eylül 2018'de açıkladığı Yeni Ekonomi Programı (YEP), Türkiye Ekonomisi'nin 2019- 2020 dönemini 'dengeleme-disiplin' dönemi olarak geçireceğini, 2021 başından itibaren ise 'değişim'in hız kazanacağına işaret ediyordu.

Bu doğrultuda, fiyat istikrarı adına, enflasyonu 'disipline' etmeye yönelik, 'arz-talep dengesi'ne yönelik tedbirler devreye alınırken; finansal istikrar, yani 'cari işlemler dengesi'ni sağlayacak tedbirler de bir bir hayata geçiriliyor. Temel makro ekonomik dengeler kurulduktan sonra ise, Türkiye Ekonomisi'nde 'değişim'i 'İVME'lendirecek adımlara hız verilecek.
Bakan Albayrak, pek çok kez, sürdürülebilir ve sağlıklı büyümeyi sağlamak adına, Ekonomi Yönetimi'nin mücadele vereceği iki temel alanı 'enflasyon' ve 'cari açık' olarak belirtti. Bu nedenle, Albayrak, 'Milli Üretim Hamlesi' adına, Türkiye'nin hammadde, ara mamul ithalatına ve makine ithalatına bağımlılığını azaltacak yatırımlara öncelik verileceğini bir çok kez dile getirmişti. Bilhassa, ilaç, kimya, petrokimya, enerji, her türlü makine-teçhizat ve bilhassa yazılım sektörlerinin bu mücadelenin öncelikli yatırım alanlarından olacağı hep vurgulandı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dijital hizmetlere küresel vergi 24 Haziran 2019 | 28 Okunma FED’den ‘zayıf dolar’ hamlesi 21 Haziran 2019 | 128 Okunma Mısır ve ötesi 19 Haziran 2019 | 39 Okunma İlk 1000 ihracatçıdan küresel başarı 17 Haziran 2019 | 21 Okunma ‘Vatansever’ sektörler önceliğimiz 14 Haziran 2019 | 61 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar