Doğu Akdeniz ve Kafkasya

Ferhat Ünlü'nün geçtiğimiz pazartesi günkü yazısı 'işaret fişeği' niteliğindeydi. Bu yılın haziran ayından itibaren, Ermenistanlı yetkililerin Erivan'da ve Irak'ta, alenen, PKK'nın üst yönetimi ile...

Ferhat Ünlü'nün geçtiğimiz pazartesi günkü yazısı 'işaret fişeği' niteliğindeydi. Bu yılın haziran ayından itibaren, Ermenistanlı yetkililerin Erivan'da ve Irak'ta, alenen, PKK'nın üst yönetimi ile 'yabancı terörist savaşçı' (yts) kullanımı için, 15 bin gibi bir sayının dahi telaffuz edildiği pazarlık sürecinde olması, bu gelişmeler süregelirken, geçtiğimiz hafta çarşamba günkü yazımda işaret ettiğim, Çin ve Rusya'nın 'Kafkaslar 2020' adı altında gerçekleştirdikleri ve Ermenistan, Belarus, İran, Myanmar, Pakistan gibi ülkelerin de katıldığı askeri tatbikatının hemen sonrasında, Ermenistan'ın dün Dağlık Karabadağ'daki sivil yerleşimlere ve Azerbaycan cephesine saldırısı pek çok yönüyle değerlendirilmeli.

Öncelikle, Ermenistan'ın son dönemde Azerbaycan'a yönelik tehditlerini tırmandırması, Rusya, İran, Fransa denkleminde, Türkiye ile 'Suriye', 'Doğu Akdeniz', 'Libya' denkleminde yürütülen geniş kapsamlı müzakerelerde, Türkiye'nin büyük bir 'diplomatik beceri'yle yürüttüğü süreçte, 'Kafkasya'da yeni bir cephe açarak, Türkiye'nin konsantrasyonunu, kararlılığını zayıflatmaya yönelik bir taktik adım olasılığını güçlendiriyor. İkinci bir husus, Irak'taki PKK'ların Ermenistan'a yts olarak kaydırılmaları.

Ermenistan'ın bu yönde bir adımı iki sonuca hizmet etme olasılığı taşıyor. Birincisi, Barzani yönetiminin Irak'ın kuzeyinde otoritesini sağlamlaştırması.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bizim ‘Türkiyemiz’mi, ‘onlar’ın Türkiye’si mi? 19 Ekim 2020 | 85 Okunma Doların geleceği ve başkanlık seçimi 16 Ekim 2020 | 219 Okunma 3. çeyrek büyüme yüzde 5 14 Ekim 2020 | 197 Okunma AB kendini yeniden keşfetmeli 12 Ekim 2020 | 44 Okunma Pandemi küresel riskte birinci 09 Ekim 2020 | 42 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar