2020’de tüm sektörler devrede olacak

Türkiye Ekonomisi, dünya ekonomisinde sınırla sayıda ülkeye nasip olabilecek bir esneklik ve hareket kabiliyetiyle, yurtiçi ekonomik dinamiklerde yaşadığı sıkışmaları, aşağı yönde hareket eden ktörlerini telafi edecek şekilde, pozitif performans yakalamış sektörleriyle telafi edebilen bir ekonomi.

2013'den beri pek çok badire, pek çok zorlu gün atlattık. Gün oldu, turizm sektörümüz önemli kayıplar yaşadı; gün oldu tarım sektörü veya imalat sanayi. Bununla birlikte, turizmin daraldığı dönemi imalat sanayi ve diğer hizmet sektörü alanlarıyla dengeledik. Bugün ise, yurtiçi piyasa dinamiklerindeki sıkışmayı da, mal ve hizmet ihracatıyla, hizmet ihracatı deyince de, güneş-kum, sağlık, kongre, tarih, doğa turizmiyle telafi etmekteyiz.

Tarım sektörü de iyi bir performansla yoluna devam ediyor. Yurtiçi piyasalarda, otomotiv ve gayrimenkul gibi sektörlerde, ekonomi-politik belirsizliklerin azalmasına, döviz kurlarının istikrar kazanmasına, enflasyonun sakinlemesine ve kredi maliyetlerinin makul düzeye geri çekilmesine dayalı bir hareketlenme hissediliyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
‘Neoliberal’ler kendini vurdu 20 Kasım 2019 | 28 Okunma Bir soru ve kırk yıllık ‘fiyasko’ 18 Kasım 2019 | 78 Okunma Şimdi, top ABD’nin sahasında 15 Kasım 2019 | 28 Okunma 2020’nin gündemi ‘küresel adaletsizlik’ 13 Kasım 2019 | 23 Okunma ‘Milli Enerji’ye ‘emperyal’ operasyon 11 Kasım 2019 | 105 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar