2. Dünya Savaşı: Ders çıkardık mı?

'Kovid-19' küresel virüs salgınıyla dopdolu olan gündemimizde, küresel sistemin 'güç merkezleri' arasındaki ilişkilere de yeterince yer veremiyoruz.

'Kovid-19' küresel virüs salgınıyla dopdolu olan gündemimizde, küresel sistemin 'güç merkezleri' arasındaki ilişkilere de yeterince yer veremiyoruz. Rusya Devlet Başkanı Putin'in Washington merkezli askeri analiz dergisi The National Interest (NI) için kaleme aldığı 'Büyük Zaferin 75. yılı: Tarih ve gelecek karşısındaki ortak sorumluluk' başlıklı ve 2. Dünya Savaşı'nın nedenlerini ve sonuçlarını değerlendirdiği makalesine de, bu yoğun küresel ve bölgesel gündem nedeniyle yeterince vakit ayıramadık. 22 Haziran 1941 Hitler Almanyası'nın Sovyetler Birliği'ne saldırdığı, 9 Mayıs 1945 ise Sovyetler Birliği'nin 'zafer'ini kutladığı gün.

Vladimir Putin'in önemli mesajlarından birisi "geçmiş ve gelecek karşısındaki sorumluluğumuz, korkunç trajedilerin tekrarlanmasına izin vermemek için her şey yapmak." Bu mesajı dünyanın önde gelen devlet adamlarıyla bir araya geldiği toplantılarda dile getirdiğini ifade ediyor. Putin, makalesinde, çok isabetli bir noktaya değinerek, 1. Dünya Savaşı sonrasındaki Versay Anlaşması'nın bizzat kendisinin yeni bir savaşa sebep olduğuna ve Avrupa'lı liderler Hitler'le görüşmekten çekinmezken, Stalin'in görüşmeyerek 'imajına leke sürmediğini' belirtiyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bizim ‘Türkiyemiz’mi, ‘onlar’ın Türkiye’si mi? 19 Ekim 2020 | 86 Okunma Doların geleceği ve başkanlık seçimi 16 Ekim 2020 | 219 Okunma 3. çeyrek büyüme yüzde 5 14 Ekim 2020 | 197 Okunma AB kendini yeniden keşfetmeli 12 Ekim 2020 | 44 Okunma Pandemi küresel riskte birinci 09 Ekim 2020 | 42 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar